25. 08. 2011 | J. Šmiták | 3413x | 0

Závody, tréninkZávody

Pozvánka na Malý svratecký maraton

Pozvánka na Malý svratecký maraton

text: Jiří Šmiták,
foto: Mulugeta Serbessa polévá Aleše Borka po doběhu MSM 2010

V sobotu 27. srpna ve 14,30 h. vyběhnou vytrvalci ve Víru už po osmapadesáté na 32 km dlouhou trať Malého svrateckého maratonu do Nedvědice a zpět.

V první zhruba třetině závodu je pozvolné klesání, které svádí účastníky k nasazení rychlého běhu, což se ovšem na zpáteční cestě nemusí vyplatit. V další fázi tratě pak čeká velmi nepříjemné stoupání do Kasanského kopce, po němž následuje daleko příjemnější seběh na obrátku, která je položena téměř o 70 metrů  níž než start. Druhá polovina závodu je dokonalou prověrkou fyzických i taktických schopností běžců. Ti, kteří začali zpočátku příliš rychle, musí vynaložit veškeré úsilí k úspěšnému zdolání dalších kilometrů. A to je ještě čeká závěrečný dvoukilometrový úsek po kostkách ve Víru, který dokáže s vyčerpaným tělem také udělat své.

Ne, nechci tímto popisem případné zájemce, kteří ve Víru ještě neběželi, od startu odradit. Právě naopak – chci je jen na základě vlastních zkušeností upozornit na záludnost a obtížnost tratě, kterou jsem v rozpětí 40 let /1968-2008/ zdolal 16krát.

„V cíli se cítím vždy jako po maratonu,“ říká nejeden účastník závodu. A právě proto absolvování tohoto běhu mnozí doporučují těm, kteří se chystají na svoji maratonskou premiéru.

Náročnost Malého svrateckého maratonu vyvažuje velmi dobrá organizace pod taktovkou jeho ředitele Zdeňka Šudomy, bývalého oštěpaře brněnské Zbrojovky, který má se závodem dlouholeté bohaté zkušenosti. Nedílnou součástí akce jsou i běhy dětí a mládeže, kolorit pak doplňují početní diváci. Dobrým odreagováním pro účastníky je tradiční večerní maratonská veselice.

Mulugeta SerbessaZávod je nepřetržitě pořádán od roku 1954. Na jeho trati sklízel nejvíce úspěchů Josef Podmolík /osobní rekord v maratonu 2:17:45/,  který vybojoval v období let 1965-1972 šest prvenství. Brněnskému vytrvalci Pavlu Baběrádovi se podařilo vyhrát v každém z pěti startů v rozpětí let 1989-1997. Velmi kvalitní traťový rekord 1:45:45 z roku 2004 drží čtyřnásobný vítěz Mulugeta Serbessa (na obrázku). V kategorii žen je zcela jasnou „jedničkou“ Ivana Martincová, která běžela závod 7krát a nikdy nenašla přemožitelku!

V počtu absolvovaných závodů patří jednoznačné prvenství již zesnulému maratonci Františku Koplíkovi ze Spartaku I. brněnská, který startoval ve všech prvních 35 ročnících, v jednom případě dokonce i s rukou v sádře!

Malý svratecký maraton se za dobu své existence zařadil na jedno z předních míst mezi silničními běhy. Co říkáte, nechcete to zkusit 27. srpna také?

Vítězové dvojic MSM 2010
Tomáš Ondráček - pravidelný účastník MSM

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.