05. 09. 2011 | J. Šmiták | 3471x | 0

Závody, tréninkZávody

Pozvánka: Brněnská pětadvacítka

Pozvánka: Brněnská pětadvacítka

 text:Jiří Šmiták

V neděli 11. září v pravé poledne vyběhnou vytrvalci ze stadionu AC Moravská Slavia Brno na Vojtově ulici na trať 44. ročníku Brněnské pětadvacítky, kdysi jednoho z nejslavnějších silničních vytrvalostních závodů v bývalém Československu.

Jeho první ročník se konal 29. října 1967 a za tehdy slabé účasti 23 běžců zvítězil v čase 1:27:08,8 Zdeněk Nečas ze Spartaku I. brněnská. Okupace naší země spojeneckými vojsky znemožnila v dalším roce uspořádání závodu, ale v následujících letech se už konal pravidelně, získával stále více na popularitě, stoupal počet startujících a zvyšovala se i kvalita startovního pole. V jubilejním 10. ročníku se ho zúčastnil rekordní počet 171 běžců, z toho 27 ze zahraničí, a veteráni v něm bojovali dokonce o mistrovské tituly.

František Barták - zakladatel Brněnské pětadvacítkyBrněnská pětadvacítka se stala nejen velkou sportovní, ale i společenskou událostí. Největší zásluhu na tom  měl její zakladatel František Barták (na obrázku), který také vytýčil trať ze stadionku Sokola Žabovřesky Pod lesem přes městské čtvrtě Komín, Bystrc a Kníničky do Rozdrojovic a Jinačovic, kde byla obrátka. Od roku 1982 je závod memoriálem předčasně zemřelého vytrvalce a jednoho z pořadatelů Jiřího Neřimy.

V dalším období pak závod procházel určitou krizí, hrozil mu dokonce i zánik, a tak se v roce 2006 naposledy běžel na tradiční trase. Poté převzal organizační taktovku AC Moravská Slavia Brno a došlo i ke změně tratě. Ta nová vede z jeho stadionu cyklostezkou kolem pavilonu Anthropos do Bystrce k mostu pod dálnicí na nejvyšší bod tratě a stejnou cestou se pak běžci vracejí zpět.

Přestože byla původní trasa pětadvacítky značně kopcovitá a patřila k nejnáročnějším u nás, bylo na ní dosahováno velmi dobrých výkonů. Traťový rekord mužů měl hodnotu 1:20:30 /Miroslav Jura/, žen 1:36:09 /Hana Horáková/.

Ani nová trať, která má výškový rozdíl sice jen asi 50 metrů, není nikterak lehká. Podle vyjádření přímých účastníků je však přece jen o dost snadnější Karel Fuchsanež ta původní. Traťové rekordy na ní jsou v držení členů pořádajícího klubu Daniela Orálka /1:23:53/ a Ivany Martincové /1:40:24/, oba z roku 2007. Loňskými vítězi se stali František Mahovský v čase 1:29:50 a Ivana Martincová 1:42:09, která tak dosáhla obdivuhodných 14 prvenství v tomto závodě. Ale doslova rekordmanem je Karel Fuksa (na obrázku) – ten nevynechal žádný ze 43 ročníků a ani letos nebude chybět!

V loňském roce jsme zaznamenali rekordní účast 104 vytrvalců,“ říká ředitel závodu Ladislav Zouhar, „a byli bychom rádi, aby se i letos závodu zúčastnilo co nejvíce běžců. Tradice závodu si to zasluhuje,“ dodává.

Takže neváhejte a přijďte si v neděli 11. září otestovat svoji vytrvalost. A pokud se přece jen na tak dlouhou trať necítíte, přijďte vytrvalce alespoň povzbudit.

Vyhlášení vítězů 43. ročníku B25
Start loňského ročníku B25

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.