13. 06. 2011 | J. Šmiták | 2602x | 0

Závody, tréninkZávody

Olomoucký svátek běhu již tuto sobotu

Olomoucký svátek běhu již tuto sobotu

text: Jiří Šmiták, foto:PIM

Na nápad uspořádat v Olomouci večerní půlmaraton přišel před dvěma lety domácí běžec Václav John. Předložil jej organizátorům Pražského maratonu, kteří jej s radostí přijali a rozšířili své působení na Moravu.

První ročník - vynikající atmosféra

26. června 2010 se konal první ročník tohoto závodu. Měl vynikající atmosféru, kaňkou na jeho průběhu však byla diskvalifikace prvních tří běžců v cíli, kteří si trať díky především své nepozornosti zkrátili. Ve startovním poli 1216 běžců si pro vítězství doběhli Joseph Maregu z Keně /1:03:20/ a Asnakech Mengitsuová z Etiopie /1:13:13/.

O úspěšnosti akce a letošním velkém zájmu vytrvalců svědčí to, že dva tisíce startovních čísel pro půlmaraton byly už tři týdny před startem vyprodány! A i v doprovodných soutěžních bězích na 10 km a ve čtyřčlenné štafetě už není možno pro naplnění kapacity startovat, volná místa zůstala jen v nesoutěžním rodinném běhu na 2,5 km.

Kvalitní obsazení letošního půlmaratonu 

Olomoucký půlmaraton má letos velmi kvalitní obsazení. V sobotu 18. června v 19 hodin večer nebude chybět na startu vítěz loňského Pražského maratonu Keňan Eliud Kiptanui vynikajícím časem 2:05:39. Doprovodí jej šest jeho krajanů, z nichž nejlepší výkon na půlmaratonské trati má Kiplimo Kimutai /59:44/, kterého i čas na 10 000 m 27:34,0 řadí mezi hlavní favority. S Keňany budou bojovat o nejlepší umístění Etiopané Shami Abdulahi Dawit, který uběhl maraton za 2:09:42, a půlmaratonský specialista Adugna Takele. Nesmíme zapomenout ani na Ukrajince Ivana Babaryka, který umí desítku pod 29 minut, maraton za 2:13:16 a vyhrál už pět maratonů.

Mulugeta Serbessa MSM 2010Z našich špičkových vytrvalců jsou přihlášeni Pavel Novák, Mulugeta Serbessa (na obrázku) a Petr Vabroušek, postrádat budeme loni nejlepšího českého účastníka, ultramaratonce Daniela Orálka, který dal přednost startu na mezinárodním mistrovství Belgie na 100 km.

V kategorii žen je jasnou favoritkou teprve 19letá Ababel Birhaneová z Etiopie, která už uběhla půlmaratonskou trať v čase 1:09:54. Největší soupeřkou by jí měla být podle „papírových předpokladů“ Keňanka Pamela Chesopich Lisorengová, do bojů o další místa zřejmě zasáhnou její tři krajanky, další Etiopanka Tadelech Bekeleová, Ruska Tatiana Vilisová a bez šancí není ani domácí Petra Kamínková. Z naší ženské špičky poběží ještě Radka Churaňová, Jitka Bělohlávková a Lenka Šibravová..

Brněnští vytrvalci míří na Hanou

Do Olomouce, kde letos pořadatelé očekávají u mužů i žen překonání traťových rekordů, se chystá také početná výprava brněnských vytrvalců. Zatímco loni vybojovali ve veteránských kategoriích tři prvenství /Daniel Orálek, Alena Krcháková, Dagmar Dvořáčková/, letos při neúčasti Orálka a nemocné Dvořáčkové bude své loňské vítězství v kategorii nad 50 let obhajovat jen Krcháková. 

ilustrační foto PIM
ilustrační foto PIM
ilustrační foto PIM
ilustrační foto PIM

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.