27. 09. 2011 | J. Šmiták | 2447x | 0

Závody, tréninkZávody

MMM ve znamení Abebe Bikily

text: Jiří Šmiták

Medzinárodný maratón mieru v Košicích se poprvé konal v roce 1924 a během několika desetiletí se zařadil mezi nejvýznamnější světové maratony. Na jeho trase startovali čtyři olympijští vítězové – Juan Carlos Zabala, Abebe Bikila, Mamo Wolde a Waldemar Cierpinski. Kromě Zabaly a Bikily také dalších pět držitelů nejlepších světových výkonů a osm mistrů Evropy. Takovým obsazením se nemůže žádný ze současných světových maratonů pochlubit.Mezinárodní maraton míru Košice

V posledních letech se už stalo tradicí, že je košický závod v cyklu "Po stopách maratonských legend" zaměřen na nějakou výraznou osobnost či osobnosti, které tento populární závod vyhrály. V letošním roce je věnován vzpomínce na dvojnásobného olympijského vítěze Abebe Bikilu, od jehož prvenství ve východoslovenské metropoli uběhlo 50 let.

Ve znamení olympijského vítěze

Startoval tam rok po svém překvapivém a zcela nečekaném vítězství na olympijských hrách  v Římě /2:15:16,2/. Tam tehdy odcestoval jako zcela neznámý exotický běžec, celou trať absolvoval bos, a jeho vstup mezi hvězdy atletického nebe byl vskutku impozantní.Třináct měsíců poté suverénně vyhrál MMM /2:20:12,0/ a stal se miláčkem košických diváků. O tři roky později doběhl na olympiádě v Tokiu podruhé na nejdelší trati do cíle jako vítěz, a to opět v nejlepším světovém čase všech dob, tentokrát 2:11,2. I ve svém třetím olympijském maratonu v roce 1968 v Mexico City chtěl bojovat o zlatou medaili. Na 17. kilometru však pro frakturu nártní kůstky na noze a zánět okolního svalstva závod nedokončil.

Abebe BikilaO pět měsíců později utrpěl Abebe Bikila při autonehodě vážné zranění, které zanechalo trvalé následky, na něž dvojnásobný olympijský vítěz v říjnu roku 1973 navzdory veškeré péči zemřel. Fenomenální vytrvalec startoval ve své kariéře v 15 maratonech,  ve 12 zvítězil, dva nedokončil a jen v jednom jediném našel přemožitele.

Bikilovy skvělé sportovní výsledky hodlají Košičané u příležitosti 50. výročí jeho startu na MMM důstojně oslavit. Na jeho počest připravili výstavu a builletin s popisem sportovní kariéry, promítat se bude střihový film, a to vše doplní vytrvalcova bronzová busta od akademického sochaře Arpáda Račka.

Na startu maratonu 2.500 běžců

V neděli 2. října v 9 hodin vyběhnou na trať půlmaratonu i maratonu více než dvě a půl tisícovky vytrvalců. „Už tři týdny předem je zcela zřejmé, že v účasti na těchto tratích padl co do počtu startujících rekord,“ říká tajemník MMM a pořádajícího Maratónského klubu Košice Ján Dvonč. „A spolu s ostatními doprovodnými závody se nám už nyní podařilo splnit cíl – překonat hranici 6 tisíc účastníků, což je výrazný nárůst oproti loňsku.

Také kvalita startovního pole bude stát za to – desítka mužů má zaběhnuty časy pod 2:10, někteří z nich běželi i rychleji než je současný traťový rekord 2:08:33. A byli bychom také rádi, aby na naší trati konečně zaběhly ženy čas pod 2:30,“ dodává.