04. 05. 2011 | J. Šmiták | 2958x | 0

Závody, tréninkZávody

Kdo si odnese titul mistra republiky z Pražského maratonu?

Kdo si odnese titul mistra republiky z Pražského maratonu?

ilustrační foto: Mulugeta Serbessa (Malý Svratecký maraton 2010)

Text: Jiří Šmiták

V kategorii mužů se dávají největší šance na vítězství Robertu Krupičkovi /TJ Jiskra Ústí nad Orlicí/, který letos počátkem dubna v Praze zvládl půlmaratonskou trať z našich vytrvalců nejrychleji v čase 1:08:22. Letos sice maraton ještě neběžel, ale jeho nejlepší čas z roku 2005 má hodnotu  2:17:47. Jak se vyjádřil, v neděli v Praze by rád dosáhl času kolem 2:20. K dalším favoritům musíme počítat loňského mistra Petra Pechka, stále výborného Pavla Nováka, o stupně vítězů budou bojovat loni druhý Mulugeta Serbessa, všestranný vytrvalec Daniel Orálek, Jiří Wallenfels a Jiří Žák, překvapit mohou samozřejmě i jiní.

V kategorii žen se bude snažit o obhajobu loňského titulu Radka Churaňová. Ani ona letos na nejdelší trati ještě nestartovala, ale na poloviční dosáhla času 1:20:31, který ji předurčuje do role jedné z hlavních favoritek. Její roli se ji bude snažit ztížit Lenka Šibravová, letošní druhá žena maratonských tabulek.

vlevo Aleš BorekDo Prahy se jako každoročně chystá také početná výprava brněnských vytrvalců. Největší naději na úspěch má již vzpomínaný Daniel Orálek z AC Moravská Slavia Brno, bez šancí na dobrý čas a umístění není ani Aleš Borek z VSK Univerzita Brno. V kategorii žen budeme kvůli potížím pohybového aparátu postrádat pětinásobnou maratonskou mistryni republiky Ivanu Martincovou, nepoběží ani veteránka Alena Krcháková, pátá žena letošních tabulek časem 3:13:51 z Curychu před dvěma týdny, a tak zřejmě nejlepší brněnskou závodnicí by měla být Šárka Macháčková, druhá žena ultra maratonských tabulek v šestihodinovém běhu.

Mezi vytrvalci nebude chybět ani pravidelný účastník Triexpert cupu 54letý Ivo Zejda z AC Moravská Slavia Brno, co do počtu startů rekordman mezi brněnskými maratonci, který v Praze poběží svůj 115. maraton. A nejen to – svými 14 starty v tomto závodě patří mezi 24 nejvěrnějších s nejvyšším počtem absolvovaných ročníků. "Do Prahy jezdím pravidelně, někdy se mně tam daří lépe, jindy zase hůře, největší problém mně vždy ale dělá horko, které závod poměrně často doprovází," svěřil se nám tento vytrvalec s nejlepším osobním časem 3:06:13 z Košic v roce 1980.

Daniel Orálek
Petr Pechek
Robert Krupička
Jiří Wallenfels

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.