25. 09. 2011 | J. Rendl | 3194x | 0

Závody, tréninkZávody

Brdský terénní půlmaratón

Brdský terénní půlmaratón

text: Josef Rendl

Poslední závod letošní série závodů Brdman adventure, kde se borci a borkyně od dubna do září potkávají u disciplín, jako je plavání, silniční a biková cyklistika, silniční a orientační běh. To vše v různých variacích a spojeních.

„Pro příští rok chystáme ještě takovou perličku a tou bude dvoudenní orientační závod na kolech dvojic“, říká vždy rozesmátá paní Dudlová, manželka hlavního organizátora a duše Brdmanských akcí Michala.

Start závodu je tradičně na centrále Vlaška, což je zahradní restaurace s tenisovými kurty a ideálním zázemím pro sportovce. Ve startovní listině chyběl hlavní favorit závodu triatlet z Příbrami Jarda Dražan, který už užívá odpočinku na posezónní dovolené.

Při předzávodním rozvičování je vidět i nepřehlédnutelné žluté tričko jedné z nejlepších českých ultramaratonkyň Míši Dimitriadu, která minulý víkend běžela závod na 100km. „Od sedmdesátého kilometru jsem měla žaludeční problémy, musela jsem hodně zpomalit a tak jsem měla „špatný“ čas (9h 19min..), takže se dneska cítím celkem odpočatě. Už od středy normálně trénuji“, říká závodnice Želvička teamu.

I když ráno zapršelo a bylo chladno, kolem poledního se rtuť teploměru šplhá někam k pětadvacítce a závodníci odkládají původně nachystané dlouhé rukávy. Pět minut před druhou hodinou odpolední se mikrofonu ujímá zkušený spíkr Hejvy a vítá početné pole běžkyň, které si oproti loňsku nedá 14 km, ale celý půlmaratón. Trasa závodu je již šest let stejná, velmi dobře značená i s kilometráží a vede po třech okruzích po lesních a polních cestách s jedním prudším kopcem v polovině okruhu. A ženy vyrážejí zdolat svou půlmaratonskou porci.

Josef VeberTřináct minut po ženách zazní druhý startovní výstřel pro muže, motivované možností doběhnout nejlepší ženy. Hned od startu jde velmi jistě do čela vynikající běžec a policista Josef Veber z Tatranu Chodov (na snímku), který letos obhajuje přesvědčivé loňské vítězství, kdy druhému Slepičkovi nadělil dvě minuty. Za ním se začíná formovat tříčlenná skupinka, z níž se na čtvrtém kilometru odpoutává Josef Rendl a během dvou okruhů navyšuje náskok na pronásledujícího Kováře z Hisport teamu a Martin Macha z VSK Humanita. Kuriózní kamínek nabraný v jednom ze seběhů do boty ho bohužel donutí zastavit a několikaminutové zouvání a obouvání zamíchá výsledným pořadím.

Vítěz Veber dobíhá s několikaminutovým náskokem osamoceně do cíle. „Na startu jsem tušil, že bych mohl i letos zvítězit a podařilo se. Dva okruhy jsem běžel lehce a v pohodě, při třetím už to trochu ztěžklo a s výsledným časem nakonec moc spokojen nejsem, ale tento závod patří k mým nejoblíbenějším.“ Zhodnotil Veber svůj výkon v cíli. Druhý skončil postupně se lepšící Martin Mach a bronz v celkovém pořadí bral Michal Kovář.

Míša Dimitriadu si spravila chuť po stovce a mezi ženami tentokrát nenašla přemožitelku. Mráčkem na slunečné obloze celého závodu byl příjezd záchranné služby, která musela zasahovat u kolabujícího běžce. Po závodě následovalo obligátní sdílení dojmů a poznatků z tratě u mnoha chutných moků a pokrmů, vyhlášení vítězů, bohatá tombola a předávání cen pro nejlepší závodníky v celkovém bodování seriálu.

Více info na www.vlaska.cz

Brdský terénní půlmaratón
Brdský terénní půlmaratón

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.