07. 08. 2011 | J. Uhl | 2395x | 0

Závody, tréninkTrénink

Slunce a my díl III.

Slunce a my díl III.

text: Vanda Kadeřábková Březinová, vydáno ve spolupráci s časopisem RUN 

Zdravé opálení?

Je lepší být zdravě hnědý, leč s rizikem předčasných vrásek a rakoviny kůže, nebo nezdravě pobledlý, ale s možnou vyhlídkou na hladkou pokožku i v pozdějším věku? 

Bílá versus hnědá

Kožní lékaři k tomu podotýkají, že „zdravé“ opalování neexistuje. „Válka barev“ je vidět nejvíce tam, kde si už slunce vybralo svou daň – v Austrálii. Zastánci bílé se předhánějí ve vynálezech, jak k tělu nepustit ani jediný paprsek. Jsou tak k sehnání šaty ze speciálních nepropustných látek, krémy připomínající olej mogul i takové absurdity jako rukáv na ruku, kterou máte při řízení auta venku, opřenou o rám staženého okénka.

Příznivci hnědé naopak vymýšlejí čím dál lepší opalovací krémy, chránící před všemi negativními vlivy slunce, doplněné o látky vyživující pleť a slunce a mypodporující rychlé a intenzivní zhnědnutí. Na svět tak přicházejí různé vychytávky umožňující, jak se nevzdat kýžené hnědé a současně nežádoucí efekty dané jejím získáním zmírnit.

Samoopalovací krémy nejsou žádnou novinkou. Možná si pamatujete jejich nepřirozeně oranžovou barvu, na kůži fleky a ruce jako od loupání ořechových slupek. Tomu už naštěstí odzvonilo, tedy alespoň pokud je dobře rozetřete. Intenzita hnědé roste s přibývajícími vrstvami.

Falešné opálení

V poslední době se ale těší stoupající oblibě „falešné opálení“, anglicky řečeno „fake bake“ (je to výstižný termín – falešné opečení). Již jedna vrstva vydá za několik návštěv solária nebo za týden u moře. Můžete se nechat hýčkat a nechat se nastříkat či natřít ve studiu, nebo si krém či sprej pořídit domů, což vyjde podstatně levněji. Případné pihy „nevyskáčou“ jako po pobytu na slunci, barva se naopak lépe sjednotí. Protože látka zasahuje jen vrchní vrstvy pokožky, nenamáhá ji tak jako slunce a nevyvolává sluneční alergie.

slunce a myNezapomeňte však na několik důležitých zásad: bez rukavic to ani nezkoušejte. A dále: před aplikací je vhodné udělat peeling, a zbavit tak kůži odumřelých buněk. Krém natírejte rovnoměrně, po malých částech všude, kde potřebujete; pečlivě ho roztírejte až do vlasové linie, a všude kolem míst, kde se krém jinak nenatírá – jako jsou třeba dlaně. Pozor také na kolena, lokty a záhyby kůže. Nechte ho několik hodin působit, třeba přes noc, po ránu se pak osprchujte a ošetřete speciálním olejem.

Přibližně po týdnu, nebo podle potřeby, udělejte znovu peeling a další nátěr.

 

Důležité upozornění: krémy tohoto typu neobsahují UV faktor, a tak i přes vzhled exotické krásky je nutné před pobytem na slunci kůži ošetřit běžným způsobem. Další relativní nevýhodou je nutnost načasovat takové „falešné“ opálení i vzhledem k tréninkovému plánu, neboť se po dobu šesti až osmi hodin nedoporučuje sprcha ani sport. Pocení totiž může „odplavit“ barvu, která se ovšem musí do pokožky dobře zabudovat. Nehodí se také den před ani den po případné depilaci chloupků.

slunce a my
slunce a my

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.