05. 09. 2011 | B. Gololobovová | 7246x | 0

Závody, tréninkTrénink

Běh ve vodě zvyšuje VO2 max

Běh ve vodě zvyšuje VO2 max

text: Blanka Gololobovová

Možná si říkáte, proč ve vodě běhat, když můžete plavat. Nehledě na to, že pohled na osoby, které v nadlehčovacích pomůckách zoufale kmitají nohama a přitom se téměř nehýbají z místa, působí poněkud směšně.  Přesto se běh v hluboké vodě může stát užitečným doplňkem vašeho tréninku.

Na úvod je nutné říci, že běh ve vodě nikdy v tréninkovém programu nenahradí běh na suchu, protože se při něm používají odlišné svalové skupiny. Na druhou stranu se mu ale podobá mnohem více, než tolik doporučované plavání, a přitom má podobné regenerační účinky na pohybový aparát.

Až vás tedy blížící se konec závodní sezóny přiměje k přemýšlení, jakými pohybovými aktivitami pro rozvoj obecné vytrvalosti doplníte náročný podzimní a zimní objemový trénink, může být právě běh ve vodě jednou z velmi vhodných alternativ.

Voda zlepší vytrvalost i rychlost

Několik vědeckých výzkumů totiž ukázalo, že běh ve vodě velmi účinně rozvíjí vytrvalost. Studie britských vědců zveřejněná v časopise Journal of Strength and Conditioning Research, například prokázala, že u osob, které po deset týdnů běhaly ve vodě intenzitou 60-75 % maximální tepové frekvence, došlo k podobnému navýšení VO2 max coby hlavního ukazatele vytrvalosti jako u kontrolní skupiny, která po tutéž dobu na suchu absolvovala náročný intervalový trénink.

Studie provedená na mladých fotbalistech navíc ukázala, že při vhodně postaveném tréninku vysoké intenzity se zlepšuje nejen vytrvalost, ale i rychlost a rychlostní vytrvalost.

Voda klade pohybujícím se končetinám mnohem vyšší odpor než vzduch, takže dochází k efektivnímu posilování zapojených svalových skupin. Mezi ně přitom narozdíl od běhu na suchu patří nejen svaly nohou a hýždí, ale také svalstvo trupu a paží, které má většina běžců sklon zanedbávat.

Snazší hubnutí i úleva pro klouby

Velkou výhodou běhu ve vodě je fakt, že minimálně zatěžuje pohybový aparát.To oceníte nejen v momentě, kdy chcete odlehčit kloubům a vazům po spoustě naběhaných kilometrů, ale také v případě, že se chcete znovu dostat do formy po nedávném zranění.

běh ve voděO běžcích s nadváhou, kteří by se svých nadbytečných kilogramů rádi zbavili, ani nemluvě. Ti navíc ocení i skutečnost, že při běhu ve vodě tělo spaluje až o třetinu více kalorií než při běhu na suchu. Voda má totiž 24x vyšší tepelnou vodivost než vzduch, takže organismus musí vynakládat energii nejen na práci svalů, ale i na vyrovnávání vysokých tepelných ztrát.

Pozitivně působí i tlak vodní masy na naše tělo. Tím, že klade při nádechu odpor rozšiřujícímu se hrudníku, posiluje dýchací svaly a pomáhá zvýšit kapacitu plic. Tlakem na končetiny zase usnadňuje práci srdci, podporuje odplavování metabolických produktů (proto vás při náročném tréninku budou mnohem méně bolet svaly), ale i odvod toxických látek z kloubů.

Jak na to

Pokud najdete odvahu běh vě vodě vyzkoušet, můžete samozřejmě běhat i pouze v té části bazénu, kde stačíte – v takovém případě se zapojované svaly budou více blížit těm, které používáte při normálním běhu, zátěž pohybového aparátu však bude mnohem vyšší (i když samozřejmě nižší než na suchu).

Běh v hluboké vodě je ke kloubům nejen šetrnější, ale také představuje intenzivnější zátěž celého těla. Budete však k němu potřebovat speciální nadlehčovací pás či jinou podobnou pomůcku. Pak už je to jednoduché: stačí rukama a nohama provádět podobné pohyby jako při běhu a pomaličku se posouvat vpřed. Můžete zkusit i běh, při němž se vysoko zdvihají kolena (jde velmi vhodné cvičení pro rozvoj rychlosti) nebo tzv. robo-běh, při kterém dolní končetiny zůstávají natažené. 

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.