25. 08. 2011 | J. Rendl | 3263x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

„Vršovický žralok“ Tomáš Martínek

„Vršovický žralok“ Tomáš Martínek

text: Josef Rendl

„Vršovický žralok“, jak se přezdívá Tomášovi Martínkovi (Triexepert team), se pravidelně vynořuje z vody na vedoucí pozici na všech triatlonových závodech, které absolvuje. Minulý víkend zvítězil na ironmanských distancích na závodě železňák.cz a letos se mu velmi daří.  Jak se dá kloubit náročná profese architekta s tréninkem, o důvodech letošního vzestupu formy a dalších plánech se dočtete v následujícím rozhovoru.          

Jaké byly tvé sportovní začátky a jak dloho se věnuješ triatlonu?

Mé sportovní začátky jsou spojeny především s plaváním, kterému jsem se věnoval vrcholově od sedmé třídy na základní škole  až po třetí ročník střední školy. Což znamenalo tak deset plaveckých tréninků týdně po hodině a půl až dvou hodinách. Na soustředění (na střední škole) se naplavalo i přes dvacet kilometrů za den.

Kromě plavání jsem rekreačně jezdil na kole (hlavně v letní pauze) a na lyžích. Triatlon se mi vždy jako sport líbil a doufal jsem, že ho jednou zkusím. Blíž jsem se k němu dostal na střední škole, když se mu několik mých spolužáků věnovalo ve větší míře, ale první závodní zkušenosti jsem začal sbírat až na vysoké škole, když jsem se přestal vrcholově věnovat plavání a hledal další výzvy. Kamarád tehdy jezdil do východních Čech na středeční pohár a já jsem na několik závodů jel s ním. Tenkrát to byly závody na sprint-triatlonových tratích. To bylo tuším v roce 2002.

Jaké jsou tvé dojmy z nedávno absolvovaného Železňáka.cz na Lipně?

Dojmy a pocity jsou velmi dobré. Podařilo se mi dokončit a vyhrát. Pocity jsou ještě umocněné tím, že jsem vyhrál po docela tvrdém boji s Jardou Jedličkou a s vlastním tělem. Závod byl hodně „nahoru dolu“ a to ne jenom ve smyslu velmi těžké cyklistiky, ale i ve smyslu fyzických a psychických stavů.

V plavecké části se sice závod začal vyvíjet velmi dobře, když jsem si vytvořil asi deseti minutový náskok. Avšak po nasednutí na kolo mě postihly svalové problémy (tuhost/křeč v zadní části stehna, která mi nedovolovala šlapat) a musel jsem zastavit a vypadalo to, že budu muset vzdát. Po asi deseti až patnácti minutách protahování a vyklepávání jsem zjistil, že už to jde a tak jsem zase začal závodit.

Na kole jsem se propracoval na druhé místo a na začátku maratonu jsem před sebou měl Jardu Jedličku s desetiminutovým náskokem. Ten se mi s vypětím všech sil podařilo smazat až na 36.km, kdy jsem Jardu doběhl a předběhl. V závěrečných šesti kilometrech, když jsem se od Jardy odpoutal, jsem se soustředil hlavně na to, abych doběhl do cíle bez křečí a dalších ztrát, což se podařilo. Pravděpodobně to byl nejtěžší dlouhý triatlon, který jsem absolvoval.

V letošní sezóně podáváš výborné výkony. Čemu to přičitáš? Jak jsi změnil trénink oproti minulým rokům?

Tomáš MartínekŘekl bych, že se začíná projevovat to, že jsem vloni začal trochu systematičtěji a pravidelněji trénovat a cíleně se připravovat na triatlon. V předchozích letech jsem trénoval dost živelně. Když vyšel čas, tak jsem šel trénovat to, na co jsem zrovna měl chuť. Od loňska, kdy jsem začal spolupracovat s Jirkou Chaloupkou, jsem začal trénovat pravidelně se stejnoměrným zaměřením na všechny disciplíny a vypadá, že to přináší ovoce. Ale jak trénink, tak z toho vycházející výkony jsou ovlivněné mými časovými možnostmi.

Jak se dá kloubit práce architekta na plný úvazek a triatlonová příprava?

Člověk musí vstávat trochu dřív než ostatní architekti a chodí domu trochu později než ostatní architekti. Naštěstí mám z plavání natrénované brzké vstávání, takže mi to nedělá problémy. Několik dní v týdnu chodím ráno před prací plavat, jeden den v týdnu, když to počasí dovolí, jezdím do práce a z práce na kole (samozřejmě s objížďkou), a pár dní v týdnu chodím večer běhat. Když to vyjde, tak se snažím o víkendu najezdit něco na kole. To je samozřejmě největší problém, protože cyklistika vyžaduje nejvíce času.

Jakého úspěchu si ve své dosavadní kariéře nejvíc ceníš?

Vítězství na Železňák.cz 2011. Nejenom, že se mi povedlo vyhrát, ale v průběhu závodu jsem dokázal překonat plno krizových momentů a nevzdal jsem to.

Jaký je tvůj cíl pro letošní sezónu?

Elbaman – dlouhý triatlon na italském ostrově Elba na konci září. Chtěl bych tam podat výkon, se kterým budu spokojen.

Proč dáváš přednost závodům classic series pred zavody ford czechman tour?

Uspět v celkovém hodnocení Classic series 2011 jsem měl jako jeden z cílů letošní sezony a tak jsem objel všechny tři závody, protože se všechny započítávaly. Ve Ford Czechman tour se započítávají jenom tři nejlepší závody a tak se nemusí seriál objíždět celý. Ještě plánuji jet Pilman triatlon ve Žďáru nad Sázavou a když ho dokončím, budu mít objeté právě tři závody a tím pádem budu mít i možnost zasáhnout do celkového pořadí seriálu.

Trénuješ spíše sám nebo ve skupině?

Plavání trénuji ve skupině (kromě letních prázdnin) paní trenérky Passerové v USK Praha. Běh většinou v menší skupince s kamarády, se kterými se nám celkem daří udržovat pravidelné tréninky. A kolo z větší části sám. To je dáno hlavně mými časovými (ne)možnostmi.

V zimě rád závodíš i na běžkách a účastníš se běžeckých závodů. Jaký je tvůj oblíbený závod a proč?

Oblíbený lyžařský běžecký závod se pro mě letos stal Bieg Piastow v polských Jakuszycích. Závodil jsem tam na volné padesátce a tamní trasa mě nadchla. Hned po startu jsem sice zlomil hůl, ale povedlo se mi půjčit si jinou a v závodě s menší ztrátou pokračovat. Bylo ideální slunečné počasí, pěkný sníh, pěkná rychlá trasa, měl jsem celkem dobrou formu a dobře si rozvrhl síly, takže jsem byl schopen závodit až do konce. Prostě se to povedlo. Když to vyjde, tak bych tam chtěl v zimě závodit znovu.

Máš nějaký triatlonový vzor?

Obdivuji všechny triatlonisty pro své odhodlání. Jednotlivce jako vzor nemám.

Láká tě zkusit si havajsky ironman?

Havajský ironman mě určitě láká. Pro dlouhotraťaře je to prostě Mecca. Ale prozatím je to mnoho tréninku a mnoho peněz vzdálený cíl.

Máš nějakého sponzora?

Letos, stejně jako vloni, je můj hlavní sponzor, který mě vybavuje, značka Zoot, což je výrobce špičkového triatlonového vybavení (boty, neoprény, dresy, oblečení). Další podporu mám od firem Penco a Profile Design.

Děkujeme za rozhovor a ať Ti to plave, jezdí a běhá...

Tomáš Martínek
Tomáš Martínek

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.