25. 07. 2011 | J. Rendl | 2215x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Vodní elektrárna na Mauriciu a triatlonová vášeň

Vodní elektrárna na Mauriciu a triatlonová vášeň

text: Josef Rendl 

Lukáš Slatinský, redaktor triatlonového webu Etriatlon.cz a autor mnoha zajímavých reportáží a rozhovorů. Sám aktivně závodí a po loňském zranění se dostává opět do vynikající formy, na tuzemských závodech sbírá velmi cenná umístění. Minulý víkend bral dokonce na závodě v České Lípě bronzovou medaili. V rozhovoru vypráví mimo jiné o svém velkém nadšení pro triatlon a vzoru ve Filipu Ospalém. 

Jak dlouho se věnuješ triatlonu? Jaká byla tvoje sportovní cesta k této multidisciplíně?

V prosinci mi bude 28 let a triatlon provozuji od 18 let. Dříve jsem se žádnému sportu nevěnoval. Ze dne na den jsem zanechal slibně se rozjíždějící kariéru hospodského povaleče :-) a  naplno propadl vášni jménem triatlon a rok od roku této vášni propadám víc a víc. Kamarádi, kteří zůstali v té hospodě dodnes rozdýchávají, jakou jsem udělal ze sebe proměnu :-) 

Mohl bys přiblížit čtenářům tvé loňské zranění? Už je všechno v pořádku?

Stačila chvilka nepozornosti a při tréninku na kole v časovkářském posedu jsem se dostal mezi asfalt a svodidla na nezpevněnou část vozovky. Najednou svodidla končila a otevřela se přede mnou kamenitá cesta, zkusím to ustát, honilo se mi hlavou, ale následoval katapult a let vzduchem. Ta cesta byla totiž z kopce a vedla k Vltavě :-)

Nebudu to protahovat, sdrátovaný loket, naštípnutá kyčelní jamka, berle a pár dní v nemocnici a samozřejmě sezóna v háji. Vše se odehrálo v květnu ,forma byla tehdy znamenitá, ale nevzdal jsem to, vrhl jsem velké úsilí do regenerace a v polovině červenci již trénoval. Ovšem malinko jsem to uspíšil a v polovině srpna mě zastavil zánět v achilovkách.  Jednoduše chyběla pokora a tělo mi to dalo najevo.

Jaké jsou tvé cíle do této sezóny?

Sám se považuji za výkonnostního amatéra, který se k tréninku snaží přistupovat zodpovědně. Ale pracuji na plný úvazek a triatlon mě neživí. Přesto tréninku dávám maximu. Když budu upřímný, je to jen o práci a tréninku, na to ostatní nezbývá skoro žádný čas. Ale baví mě a řídím se Armstrongovým heslem LIVESTRONG. Ovšem nutno podotknout, že bez tolerantní partnerky (dnes již manželky :-) ) to prostě a jednoduše nejde! Toho si hodně cením a uvědomuji si to.

Lukáš SlatinskýJak jsi zatím spokojen s dosavadním průběhem sezony?

Již druhým rokem spolupracuji s bývalým reprezentantem Jardem Hýzlem a jdeme cestou menšího počtu závodů, což přináší kvalitnější výsledky. Když stojím na startu triatlonu, jsem řádně nažhaven a tělo je odpočaté a v závodě nechám 110%. Pochopil jsem to a vždy se dokáži kousnout. V cíli mi pak vůbec nevadí, že jsem skončil pod stupni vítězů, když mám čisté svědomí, že jsem nechal na trati maximum. Takže abych to shrnul, s výsledky jsem spokojen, protože jsem na každém závodě závodil na max. Ale 7.místo na Czechmanovi, 5. na Krušnomanovi a sobotní třetí místo na středním triatlonu v České Lípě o tom se mi před sezónou ani nezdálo. 

 Jak se ti líbil letošní czechman? 7. místo je určitě velkým úspěchem..

Czechman byl úžasný. 350 lidí na startu to je bez komentáře, navíc jsem byl u zrodu velkého závodu v Čechách. Tento závod má velký potenciál a je organizačně zvládnut na výbornou! 7.místo bylo pro mě parádní výsledek a na vítězného Vabrouška jsem ztratil jen 5 minut, to mě nejvíce potěšilo.

Jaké je tvé zaměstnání? Kolik času věnuješ tréninku?

Pracuji v malé firmě jako projektant a project manager. Firma se specializuje na řídící systémy pro vodní elektrárny. Takže 80% času u PC a zbytek u vody na elektrárnách. Trénuji cca. 15 hodin týdně.

Jak dlouho pracuješ v redakci etriatlonu? Co ti tato práce přináší?

Víceméně to je srdeční záležitost od studentských let. Rozhovory a reportáže připravuji po večerech, o víkendech. Přináší mi to radost. Je to pro mě důkaz, jak triatlon zbožňuji. 

Kdo je tvým triatlonovým vzorem?

 Jednoznačně Filip Ospalý za jeho profesionální přístup k triatlonu a navíc i uspořádaný osobní život. Vysoká škola, manželka, dům, dvě děti. Netřeba další komentář.

Jezdíš na nějaké přípravné triatlonové kempy, trénuješ raději ve skupině nebo sám?

Trénuji víceméně sám. Snažím se čas využívat efektivně a nejde se domlouvat s kamarády, kteří taky pracují. Končíme různě, někdy je potřeba zůstat v jobu déle. Někdy služebka způsobí, že tréninkový plán zůstane jen na papíře. Ale naštěstí mi nedělá problém trénovat sám. Jsem asi vlk samotář, ale když je možnost trénovat s kamarády jsem pak šťasten. Ve dvou to míň bolí a trénink je přitom kvalitnější.

Jaký je tvůj oblíbený závod a proč?

Lukáš SlatinskýZřejmě Czechman. Před čtyřmi roky byl to můj první střední triatlon s časem 4:20 ale stejnou váhu má u mě dlouhý duatlon Krušnoman. Drsný a spravedlivý závod a perfektní organizací a přitom rodinou atmosférou.

 

Kdy se chystáš na svého prvního ironmana?

Přiznám se, že mám před těmito tratěmi neskutečný respekt a nemám na to ještě chuť. Našel jsem se na středních tratích a na nich se chci vyzávodit a získat zkušenosti. Nerad bych absolvoval svého první Irona jen abych si řekl, už to mám za sebou. Chci závodit a naplno závodit. Ale pozvolna se k tomu okamžiku schyluje. Takže příští rok? Uvidíme, ale nedá se moc plánovat. Možná zmizím někde v Indickém oceánu a Ironman počká. Na červen příští rok budeme uvádět do provozu elektrárnu na ostrově  Mauricius a já budu při tom :-)

Jaký je tvůj triatlonový sen?

Jsem realista a snažím si každý závod užívat. Ale jeden sen jsem nedávno splnil na závodě v České Lípě. Vždy jsem snil vylézt z vody na prvním fleku a ono se to kupodivu podařilo. Plavecké tempo nebylo nějak závratné a dvojice Brynda a Džalaj, která udávala tempo netrefila správně cílový plavecký koridor a jednoduše zakufrovala a já najednou vbíhal do depa na první pozici...

Lukáši, díky za rozhovor a hodně úspěchů do dalších závodů 

Lukáš Slatinský
Lukáš Slatinský

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.