27. 09. 2011 | P. Božek | 4522x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Spartathlon - porce 246km čeká na Daniela Orálka

Spartathlon -  porce 246km čeká na Daniela Orálka

text: Petr Božek

Dane, zítra odjíždíš na Spartathlon (246km dlouhý ultramaraton v Řecku). Můžeš nám popsat, co je to za podnik?

Závod se běží z Atén od Akropole do Sparty což dělá 246 km s celkovým převýšením kolem 1500 m. Závod se běhá na počest bájného Pheipida, který běžel Atéňanům pro pomoc do Sparty proti Peršanům. Běh má svoje specifická pravidla jako nutnost proběhnout určité kontroly v limitu a možnost podpory týmu jen v některých kontrolních bodech. Limit na doběhnutí je potom 36 hodin.

S jakými ambicemi do Řecka odjíždíš? Za kolik hodin vůbec tuto trasu urazí vítěz?

Běžím poprvé a proto hlavním cílem je doběhnout pod 30 hodin. Pokud mi to půjde, tak se samozřejmě pokusím svůj výkon stlačit co nejhlouběji pod tu třicítku.

Loňský vítěz Ivan Cudin (v loni též mistr světa na 24 hodin) z Itálie doběhl ve vynikajícím čase 23:03. Ovšem na výkony legendy ultra běhu Řeka Yannise Kourose, který drží rekord v čase 20:25, to zdaleka nestačí.

Jaká trať, počasí a soupeři tě čekají?

Trať je zvlněná a na 150 km začíná stoupání do hor až do nadmořské výšky kolem 1100 metrů. Teploty přes den dosahují asi 30°C a v noci v horách potom kolem 5°C.

Soupeřů ve startovce znám jen pár, ale je mezi nimi například výše zmíněný Ivan Cudin, Americká běžkyně Jamie Donaldson, kterou jsem loni podkal na Badwateru nebo Němec Michael Vanicek, který v minulých letech byl také na stupních vítězů. Nejvíce běžců se tradičně účastní z Německa a Japonska.

Jak si spokojen s dosavadním průběhem sezóny a jakou máš před Sparatathlonem formu?

Sezóna proběhla výborně. Na jaře jsem vylepšil jsem osobní rekord na 100km a na MS ve Winschotenu jsem téměř obhájil své historicky nejlepší umístění z loňského roku. Start na MS v trailu v Irsku považuji, také za docela slušný výkon.

Forma je výborná, akorát zrovna dnes na mě leze nějaké nachlazení, takže doufám, že to nebude vrcholit v pátek.

Můžeš nám popsat, jak takový závod vypadá? Kolik bude plánovaných přestávek, jaká bude tvá strava?

To je jednoduché v 7:00 v pátek je start a pak už se jen běží. No dobře, tak je to trochu složitější, ale ten běh je to hlavní. Kromě hlavních zastávek na místech, kde potkám svůj tým se budu snažit zastavovat co nejméně. K jídlu budu mít nachystánu rýži, obilninovou kaši, bramborovou kaši, těstovinu a když to bude potřeba, tak i nějaké gely.

Lze porovnat tvoji loňskou účast na Badwater (ultramaraton v Údolí smrti, USA) se Spartathlonem? Máš z něčeho obavy či snad strach?

Zatím to nemůžu porovnávat, protože jsem Spartathlon zatím neběžel. Předběžně se dá říci, že v Americe byli náročnější podmínky, ať už se jedná o převýšení nebo o teploty. Na druhou stranu, tam jsem byl neustále v kontaktu se svým týmem a v Řecku ho poprvé uvidím až na 83 km. Největší strach mám s cesty a organizace okolo závodu. Snad to bude v pořádku.

Jak je to s materiálním zabezpečením celé akce? Jak si sháněl finanční prostředky a jede s tebou doprovodný tým?

Hlavní finanční podporu mi poskytl, tak jako loni na Badwater Triexpert a letos se k němu přidal Adidas, který mě zároveň vybavuje materiálně na špičkové úrovni. Velký dík patří také běžcům nebo běžeckým fandům, kteří mi poslali prostředky na účet. Původně jsem neplánoval, že by mě sponzorovali moji spoluběžci z různých závodů, ale protože se množily dotazy, že by mě podpořili, tak jsem na svých stránkách udělal malý projektík a zde uveřejnil jejich jména s počtem kilometrů závodu, které mi vlastně zaplatili.

Seznam je zde

Kdy přesně startuješ? 

30.9. v 7:00 místního času, což je 6:00 hodin našeho času.

Dane, ať se Ti daří. A užij si to. Na našich stránkách www.bezeckysvet.cz se budeme pokoušet dle spojení s doprovodným týmem přenášet Danovi aktuální pocity při závodu.

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.