25. 11. 2011 | J. Rendl | 3974x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Rozhovor s Terezou Zuzánkovou

Rozhovor s Terezou Zuzánkovou

text: Josef Rendl

Na zářijové hodinovce na dráze na pražském Strahově zaběhla půvabná běžkyně Tereza Zuzánková velmi kvalitní výsledek a skončili v první pětce mezi muži. Rodačka z Jizerských hor, začínající u orientačního běhu, nahlédla do juniorské repre a nyní často vítězí na krosových závodech v Praze i jinde. Minulý měsíc se domluvila na trenérské spolupráci s „guruem“ českého běhání Ivem Domanským. Myslím, že o ní ještě mnohé uslyšíme..

Jaké byly tvé běžecké začátky? Kolují v tvé krvi nějaké běžecké geny?

Běhat jsem začala jako dítě. Začala jsem s orientačním během, což byl a stále je rodinný sport číslo jedna. Oba rodiče stále běhají závody v orientačním běhu. V šestnácti letech jsem k tomu přidala ještě krosové závody a běh do vrchu. U lyžařského orientačního běhu jsem zůstala déle, zhruba do osmnácti let.

Věnovala ses i dalším sportům?

Jako dítě jsem závodně také plavala. Nyní celoročně cvičím. V zimě místo poloviny běžeckých tréninků jezdím na běžky. Krom toho celou zimu denně učím na sjezdovkách a prkně v lyžařské škole.

Za jaký klub závodíš a s kým se připravuješ?

Dříve jsem byla členkou AC Turnov a AC Liberec. Přestěhovala jsem se do Prahy a poslední dvě sezóny jsem se připravovala sama. Před pár týdny jsem se domluvila s Ivem Domanským na spolupráci s tvorbou tréninkového plánu.

Jakého úspěchu si zatím ve své dosavadní kariéře nejvíc ceníš?

Jednoznačně je to účast na MS v běhu do vrchu a také několikanásobné vítězství MČR v horském orientačním běhu.

Tereza ZuzánkováJaký je tvůj nejoblíbenější běžecký závod?

Janovská 19. Pořádá se v Jizerských horách, které mám blízko od domova. Člověk se pořádně proběhne a navíc je kolem krásná příroda.

Jak vnímáš konkurenci v ženských kategoriích na běžeckých závodech?

Konkurence je tady v Praze a okolí podstatně menší, než mezi muži. Třeba na závodech v severních Čechách je konkurence daleko větší...

Kdo je tvým běžeckým vzorem?

Kenenisa Bekele a Jonathan Whyatt

Jaké používáš běžecké vybavení? Od které firmy jsou tvé oblíbené běžecké boty?

Na oblečení mi moc nezáleží, ale ohledně bot běhám výhradně v Salomonech. Na silniční běhy mám ráda boty od firmy Mizuno.

Jaký obor studuješ? Dá se kloubit běžecký trénink se studijními povinnostmi?

Mám za sebou bakalářské studium oboru Architektura a stavitelství na fakultě stavební ČVUT. Nyní studuji magisterské studium oboru Budovy a prostředí na stejné fakultě. Plnohodnotný trénink a studium na stavební fakultě se dá kloubit těžko. Spolužáci se mi už od 1. ročníku diví, jak to stíhám, protože s tím sami mají problém a to ani nesportují. Stihnout se to dá, když člověk moc nespí a vstává v pět nebo v šest hodin ráno. Každopádně s tímto studiem nejde stihnout dvoufázový trénink.

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.