23. 05. 2011 | P. Božek | 2803x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Rozhovor s Karlem Zadákem - vítězem letošního Krušnomana

Rozhovor s Karlem Zadákem - vítězem letošního Krušnomana

Text: Karel Zadák, Petr Božek, foto: Krušnoman 2011

český reprezentant v xterra triatlonu Karel Zadák se rozpovídal o svém čtvrtém vítězství na Krušnomanu, zimní přípravě, běžeckých trénincích s Filipem Ospalým a oblíbené běžecké obuvi...

Karle, gratuluji k prvnímu místu v šestidílném seriálu českého poháru dlouhých duatlonů a triatlonů FORD Czechman. Jak se Ti na "Krušnomanu" závodilo?

Krušnoman 2011Díky. Závodilo se mi dobře. De facto tak jako každý rok. První polovinu makám na plné obrátky, utvořím si dostatečný náskok, který zbytek trati kontroluji až do cíle. Jen letos mě měl víc potrápit Martin Věžník, ale pro jeho smůlu neměl úplně nejlepší den, takže překvapení se nekonalo.

Vyhrál si tu počtvrté v řadě. Dalo by se usuzovat, že trať je stavěná právě pro tebe. Co Ti na zdejším závodě nejvíce sedí?

Krušnoman je úžasný závod a pro mě jako stvořený. Jsou tam především kopce a potom zase kopce :) a běh je navíc krosový, na což jsem z xterr zvyklý. Takže když to shrnu, tak mi na tomto závodě sedí vše! Je to přesně jak říkáš, že tato trať je mi ušitá na míru.

V jaké obuvi běháš tréninky, v jaké závodíš? A vůbec, kolik má zaměstnanec TRIEXPERTU páru běžecké obuvi?

Na trénink mám 6 párů bot. Konkrétně na objemový trénink používám Nike Span, Mizuno Inspire, NB1226 a Asics GT 2150. Na tempový trénink mám Adidas adizero Tempo, na rychlost NB RC760 a na závod používám pro mě geniální botu Adidas adizero Adios. Takže suma sumárum jako zaměstnanci Triexpertu se mi doma potuluje 7 páru bot. Je úžasné, když si mohu z tolika značek vyzkoušet a vybrat boty, které mi maximálně sedí.

Jak se dá skloubit náročný trénink s prací konzultanta v běžecké prodejně? A co na tvoji sportovní a pracovní vytíženost říká tvá manželka?

Spojit tvrdý trénink s prácí není nikdy lehké, ale u Triexpertu je velká výhoda, že pracovní doba nám začíná v 10,30h a do té doby se dá hodně stihnout. Například plavecký trénink v 6h ráno a poté ještě běžecká fáze. I po práci, což je něco po 18hodině můžu domů běžet cca 14km a je odtrénováno. Naštěstí jsem si vzal skvělou a tolerantní ženu, která ví, co je to vrcholový sport. Od svých 12 let se věnovala dostihovým koním a skončila až jako profi žokej.  A poté co jsem zjistil, kolik toho denně odtrénovala a za jakéhokoliv počasí, mě žádné výmluvy na počasí či na cokoliv jiného nepomohou :).  Ale zase i když se mi nedaří, tak v ní mám maximální oporu.

Jak si spokojený s letošní zimní přípravou? Změnil si letos tréninkové návyky či pokračuješ v osvědčených metodách?

Se zimní přípravou jsem maximálně spokojen. Hlavní úspěch je, že jsem neonemocněl a mohl tak na 100% trénovat bez nucených přestávek. Jinak jedinou změnu co jsem udělal je, že jsem od půlky ledna absolvoval důležité běžecké tréninky s Filipem Ospalým a to mě posunulo ve výkonnosti zase o krok vpřed.

Pojďme k běhu. Můžeš nám dovolit nahlédnout pod pokličku tvé běžecké přípravy? Kolik průměrně naběháš v zimním přípravném období a kolik v závodní sezóně? V jakých intenzitách?

V zimním přípravném období jsem naběhal v průměru 100 až 110km týdně. Jedenkrát týdně tempové tréninky na dráze například 4x5km nebo 7x3km nebo 3x6km. Začínali jsme na tempu 3,45 / 1km a v tuto dobu běhám tempa 3,20 – 3,15 /1km. Celou zimu jsme chodili ve skupině tradiční nedělní 30km běh v průměrném tempu okolo 4min na 1km. Ostatní běžecké tréninky byly čistě aerobním pásmu, což pro mne bylo tempo 4,30 – 4,15 / 1km.

Jaké jsou tvé nejoblíbenější běžecké tréninky a jaké naopak "nenáviděné"…?

Můj nejoblíbenější trénink je hodinový regenerační klus :-) Opravdu co nemám rád, je rychlost na dráze a co opravdu nenávidím jsou zimní běhy domů z práce po tmě s "čelovkou" na hlavě!

Krušnoman 2011Podařilo se ti obstarat na letošní sezónu partnery a sponzory? Je jasné, že po finanční stránce není střední triatlon žádný med…

Podporu mám v klubech, ve kterých jsem registrovaný. Na Slovensku závodím v Realiz sport teamu, který mě podporuje a finančně zajišťuje starty na evropských pohárech v terénním triatlonu, Merida biking team mně zajišťuje cyklistický materiál a servis. V neposlední řadě Triexpert, který se stará o to, abych měl v čem běhat. Co víc si může triatlet přát :)

Ale žádného velkého partnera ani sponzora bohužel prozatím nemám.

Jaké jsou tvé sportovní plány na letošní sezónu?

4.června  další Český pohár v dlouhém triatlonu (1,9-90-21,1)
18.června MČR v Xteře (terénní triatlon)
25.června slovenský pohár ve sprint triatlonu (0,75-20-5)
2.července ME v Xteře v Maďarsku.

Dál plánujeme porod, takže jaké přesné plány budou, ještě nevím.  Ale určitě bych se rád postavil na start už jako běžec na běh Vokolo príglu (www.vokolopriglu.cz).

Krušnoman 2011
Krušnoman 2011
Krušnoman 2011
Krušnoman 2011

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.