21. 12. 2011 | J. Rendl | 5319x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Rozhovor s Jaroslavem Bohdalem

Rozhovor s Jaroslavem Bohdalem

 text: Josef Rendl

Vynikající houslista, jeden z nejlepších ultramaratonců v ČR a rekordman v počtu shybů na čas – Jaroslav Bohdal

Nedávno jsem se s Jardou sešel na lodní restauraci blízko Rudolfina, kde často s orchestrem koncertuje a tamější akustiku prý miluje. Během rozhovoru jsem zjistil, že znám málo lidí, kteří by se Jardovi podobali. Jeho houževnatost a cílevědomost, ať už se jedná o hru na housle, shyby nebo ultramaratonský běh, je neuvěřitelná. Dny má pečlivě rozfázovány a každá minuta má význam v mozaice spění k cílovým metám překonáváním hranic a limitů. Fyzických i mentálních. Nedávno jste si zde mohli přečíst jeho autentickou reportáž z MČR v běhu na 24h, je také autorem nejdelší skladby pro sólové housle a aby toho nebylo málo, dá  za hodinu 612 shybů...

Gratulace k vynikajícímu výsledku (212km) na MČR 24h závodě na Kladně. K tomuto výsledku vedla zajisté nelehká cesta. Prozradíš, jaká je tvoje měsíční porce naběhaných kilometrů?

Několik let si vedu si přesné údaje. Měsíčně se moje kilometráž pohybuje někde kolem 500km. Běhám většinou na stejném okruhu v lese kolem Hostivic, okres Praha – západ. Snažím se běhat skoro každý den, před závodem si dávám den pauzu.

Živíš se jako profesionální muzikant – houslista v Orchestru českého rozhlasu. Jak se dá kloubit toto zaměstnání s výše zmiňovanou kilometráží?

Jaroslav Bohdal - houslistaNa housle hraji již celkem dlouhou dobu a s orchestrem se mi podařilo procestovat téměř celý svět. Na zájezdy si sebou beru běžecké vybavení a když je čas mezi zkouškami a koncerty, tak trénuji. Můj kolega Pavel Kutman je také běžec a tak na cestách trénujeme spolu. Na nedávném turné po Asii jsme si dali celkem zajímavý souboj v běhu na jeden vysoký kopec v Koreji. Nutno dodat, že mě v něm Pavel porazil. 

Jak ses ke hře na housle dostal?

Hraji pravidelně od pěti let, tzn. skoro třicet let několik hodin denně. Táta byl houslista, ale bez vzdělání, nadšenec. Dědeček hrál na varhany v kostele v Loučkách u Tišnova, takže nějaké geny tam asi budou.

Kromě hry na housle, komponování skladeb a ultramaratonského běhu vynikáš ještě v jedné disciplíně a tou je shybování. Mohl bys k tomu něco říct?

Několik let chodím do posilovny a shybování je zde nedílná součást posilovacích cviků. Je to i výborné kompenzační cvičení k vynucené pozici v sedě, když hraji na housle.

Vloni jsem skončil na pátém místě na MČR v počtu shybů na čas. Za hodinu jsem dal 612 shybů, za 10 minut mám rekord 103 shyby. Letos se tam chystám znovu a myslím, že bych mohl udělat i lepší výkon.

Jaroslav Bohdal - běžecÚčastníš se poměrně velkého počtu běžeckých závodů. Který je tvůj oblíbený?

Nedávno jsem o tom přemýšlel a mám to asi takto.

10km – Českobrodská pečeť, 15km – Počerady – Louny, 20km – Krušovický soudek, půlmaraton – Bakov n. Jizerou, 25km – Žebrácká pětadvacítka, maraton – Benešov n.Jizerou, 6h – Stromovka, 24h – Kladno.

Obligátní otázka na závěr. Co ti běh dává a co ti naopak bere?

Mě běh pouze dává. Zdraví, psychickou a fyzickou kondici, vyčištění mysli, inspiraci pro komponování skladeb a zbavil mě také alergie na pyly.  

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.