27. 06. 2011 | J. Rendl | 2381x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Rozhovor s Janem Škrabálkem

Rozhovor s Janem Škrabálkem

text: Josef Rendl, foto: X-alps

Jan Škrabálek, výborný paraglidista (např. několik druhých míst v extrémním štafetovém závodě Dolomitenman) a běžec, kterého lze potkávat na krosových a silničních závodech. Rád běhá závody do vrchu a maratón umí zaběhnout pod tři hodiny. V současné době se připravuje na velmi náročný závod Red bull X-Alps, který odstartuje v Salzburku již za měsíc.     

Jsi spíš letec, který běhá, nebo běžec, který lítá?

Lítání je mi stále bližší, ale už se ty pomyslné nůžky trochu přibližují. Dřív to bylo o dost jednoznačnější.

Kolik těmto dvěma disciplínám věnuješ času?

Vzhledem k přípravě na vrchol sezony, kterým bude Red bull X-Alps,  nabíhám v současnosti běžecké objemy a kilometráž se pohybuje kolem 100km za týden. S lítáním je to těžké, vzhledem k počasí. Když jsou třeba tři dny po sobě dobré podmínky, tak odjedu na tři dny do Krkonoš nebo do Alp a snažím se toho plně využít.

Před týdnem jsi byl na pár dní trénovat a závodit v Turecku, často lítáš i v Alpách. Musíš mít buďto velmi tolerantního zaměstnavatele nebo flexibilní  zaměstnání..

Máme s kamarádem truhlářskou firmu, takže se to dá většinou velmi dobře kloubit. Tento sport bych jinak asi dělat ani nemohl.

Jak ses k běhu a lítání vlastně dostal?

Bessano Itálie 2009K běhu mě dostali kamarádi a vynikající běžci, kolegové z Dolomitenmana (extrémní štafetový závod) Krupička se Skalákem, kteří mě dodnes pomáhají s tréninkem. S lítáním jsem začal někdy kolem revoluce, kdy jsme se s deseti kamarády složili na padák za deset tisíc a začali se na něm učit. Byli jsme všichni samoukové a plno věcí jsme odkoukávali od ostatních rogalistů. Postupem času se z Česka stala letecká velmoc co se týče výroby padáků, mohl jsem si dovolit kvalitní vybavení a udělal si pilotní průkaz.  

Jakých závodů se v rámci paraglidingu účastníš?

Jedenáctkrát jsem jel Dolomitenmana, dvanáctkrát MČR v extrémních štafetových závodech Český adrenalin cup a párkrát závod Outdoor trophy, což je vlastně taková prověrka na Dolomitenmana.

Jaké máš plány do této sezóny?

Mým vrcholem je určitě Red bull X-Alps (ukázkové video) , což je etapový závod, kdy se závodníci v limitu 20ti dní musí po zemi a ve vzduchu dostat zeJan Škrabálek Salcburku do Monaka. Závod se koná jednou za dva roky a já to letos pojedu potřetí. Na startu bude 32 lidí, mým hlavním cílem je dostat se do cíle v Monaku. Co se týče běhu, tak letos moc ambicí nemám. Účastním se běžeckého seriálu závodů Pražský kopec, ale asi stejně všechno nestihnu objet. Možná dám na podzim maraton v Benešově u Semil, kde zkusím překonat osobák 2:55. Záleží na tom, jak dlouho se budu vzpamatovávat po X-Alps…

Tento závod musí být po všech stránkách velmi náročný. S čím se během závodu nejvíc potýkáš?

Je to hodně o samotě, o překonávání svých hranic. Zvlášť, když nepřeje počasí, nedá se letět a je potřeba větší část cesty odchodit po svých. Vstávám ráno v šest, ve dvanáct lehký oběd, pak do osmi další fáze, večeře a pak třeba do jedné s čelovkou dál. Také z logistické a navigační stránky věci je to někdy obtížné.      

Kuloárem probleskly zprávy o tvé svatbě..

Jednoho dne jsme si s Radkou řekli, že po osmi letech není na co čekat a po původních plánech vzít se na palubě letadla nebo na Kubě, jsme nakonec zvolili střízlivější variantu a svoje ano si nedávno řekli jen před svědky na úřadě v Průhonicích.

Co ti vlastně lítání přináší a v čem ti imponuje?

Severní Itálie 2009Nechci, aby to znělo nějak pateticky, ale lítání je pro mě stejné, jako život. Prostě jednou jsi nahoře, jednou dole, musíš se vypořádávat se stresujícími situacemi. Když se ti to podaří, máš radost, že jsi to zvládnul, když ne, tak se to snažíš vzít jako realitu a přijmout to. Když letím, vnímám ticho a samotu, krásu věcí viděných z ptačí perspektivy. Baví mě sledovat mraky, jak žijí svým vlastním životem, jak se přetváří a mění. 

Čeho si ve své dosavadní sportovní kariéře nejvíc ceníš?

Nejvíc si cením toho, že jsem zatím vše přežil bez úrazu. Podle rčení „starý pilot, dobrý pilot“ je to vlastně výhra sama o sobě. Nejsem vlastně ani úplně soutěživý typ, spíš mě baví vnímat specifickou atmosféru každého závodu a překonávat svoje hranice.

Honzo, dík za rozhovor a držíme palce do alpských hor a vzdušného prostoru 

Oficiální webové stránky závodu Red bull X-Alps http://www.redbullxalps.com/

Podrobnější info, foto a videa - Jan Škrabálek 
http://www.xalpsteam.cz/home/

 

Jan Škrabálek, foto: www.xalpsteam.cz/home/
Jan Škrabálek, foto: www.xalpsteam.cz/home/

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.