08. 09. 2011 | J. Rendl | 2372x | 0

Rozhovory, článkyRozhovory

Honza Škrabálek o Xalps a plánech na Dolomitenmana

Honza Škrabálek o Xalps a plánech na Dolomitenmana

 text: Josef Rendl

Nedávno jste si zde mohli přečíst rozhovor s jedním z nejlepších českých paraglidistů Honzou Škrabálkem, kterému se letos potřetí podařilo dostat na start prestižního adrenalinového závodu Red Bull Xalps, kde jde o to, dostat co nejrychleji z bodu A do bodu B. Konkrétně ze Salcburku do Monaka. V cestě jim stojí mnoho vysokých štítů Alp a Dolomit. Vzduchem i po souši, jak se zrovna dá..

Honzo, jaké jsou tvé dojmy ze závodu?

Abych pravdu řekl, jsem trochu zklamaný, protože jsem se zase nedostal do cíle. Bohužel jsem byl stažen zhruba z 20. místa. Každých 48 h se vyřazuje poslední závodník. Fyzicky jsem na tom byl pořád velmi dobře. Měl jsem za sebou skoro 900km (zhruba polovinu celkové trasy).

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Když to srovnáš s předchozími ročníky?

Myslím, že se to pořád posouvá kupředu. Závodníci mají lepší vybavení a lepší podmínky k tréninku. Mnoho z nich bydlí v Alpách a můžou být ve vzduchu skoro každý den. To je velký rozdíl proti mně. Ještě k závodu. Podařilo se mi celkem dobře odstartovat, měl jsem dobré podmínky k letu. Pak jsem trochu zakufroval, špatně naplánoval trasu a postavily se mi do cesty dvě přehrady, takže jsem musel přistát a obcházet je. Celkově bylo hodně špatné počasí, zase se daleko víc muselo chodit než šlo létat. Když se ráno vstávalo a slyšel jsem, jak déšť buší do kapoty a měl jsem před sebou třeba šestnáct hodin osamělé chůze v terénu, bylo to dost na morál..

Co říkáš na famózní výkon vítěze Švýcara Mauera?

Je to neuvěřitelné, co tenhle chlápek předvádí. Myslím si, že má snad ptačí mozek (nemyslím velikostí..). Prostě když ostatní jdou, on letí. Třeba druhý v cíli Rumun Coconea měl o 500km víc nachozeno. Tedy spíš naběháno, protože on za jeden den s desetikilovým batohem dal 100km. Tohle se také vidí málokdy. Ale zpátky k vítězovi. Mauer v Alpách žije, od pěti let ho rodiče brali do vzduchu, zná tam snad každý kopec. A to ještě v závodě dostal několikahodinovou penalizaci za průlet zakázanou zónou a jeden den prý slavil narozeniny..Prostě neuvěřitelné. 

Dá se srovnat ultramaraton se závodem jako je xalps?

Podobné je to v tom, že je to hodně o vůli a překonání sebe sama a svých hranic. Xalps je ale daleko delší a musíš zapojit i další složky, jako je dobrá komunikace a spolupráce s parťákem, dobré rozvržení sil, orientace v neznámé oblasti atd. Je to dost o vůli a motivaci.

Za týden se chystáš na tvůj druhý vrchol v sezóně, další adrenalinový závod Dolomitenmann (http://redbulldolomitenmann.com/).

V jakém složení je letos váš tým a jaké máte ambice?

Do Dolomit se těším. Máme profi tým, kde poběží Jirka Magál (ČR repre v běhu na lyžích, vítěz prestižního závodu v ČR Rokytnice-Dvoračky..), já poletím, na kajaku pojede Kamil Mrůzek a na kole to nebude nikdo jiný, než vítěz letošího SP a mistr světa Jarda Kulhavý. Ambice tam nějaké jsou vždycky, ale uvidíme. Bohužel pro nás se závodu začali zúčastňovat i černoši a jejich běžecké výkony jsou někde jinde. Když mají pak i další vynikající členy týmu, je to těžké.. 

Podrobné výsledky xalps a další informace na  http://www.redbullxalps.com/info/results.html

Honza Škrabálek
Honza Škrabálek

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.