06. 06. 2011 | J. Uhl | 9684x | 0

Recenze a poradenstvíPoradenství

S pomocí běžeckých doplňků si prodlužte letní běhání

S pomocí běžeckých doplňků si prodlužte letní běhání

text: Tomáš Ondráček, zdroj: www.triexpert.cz

Kouzlo běhu je v přirozenosti, časové nenáročnosti a hlavně jednoduchosti. Dá se trénovat v každém věku, ve dne i v noci, často i  na věku nezáleží. Prostě stačí jen nazout boty (ale i to v dnešní moderní minimalistické vlně není podmínkou).

Když nastanou letní parné dny a teploty závratně rostou, tak právě v této chvilce si většina běžců položí otázku, jak dnešní trénink přežiju?  Odpověď je jednoduchá, stačí se zaměřit na zdokonalení pitného režimu pomocí běžeckých doplňků.

V dnešní době je snadno dostupná celá řada doplňků usnadňujících běhání v letních teplotách.

Daniel Orálek, Badwater 2010, foto: ŠabataLáhve s úchopem do ruky

Nabídka výrobců těchto doplňků začíná u jednoduchých lahví (0,5 – 1 l) s úchopem do ruky. Upevnění je pomocí suchého zipu, často s přidanou kapsičkou na klíče nebo drobnosti. Vhodné pro kratší méně intenzivní běhy. Ideální třeba pro začátečníky, kteří střídají běh s chůzí.

Můj názor: "Sám nejsem zastáncem běhání s lahví v ruce. Obtěžuje, klouže, ruší při běhání, znemožňuje uvolněnou práci paží."

 

Ledvinky a pásy

Pás Fuel BeltDále jsou dostupné ledvinky a pásy z lehkého a funkčního materiálu. Buď je možné využít pás s malými lahvičkami (2ks nebo 4ks) s kapsičkou na drobné předměty nebo ledvinky, jejich součástí je držák na lahev s vodou (na dvě láhve) a kapsy na malé předměty (klíče, mobil). Lahev v nich je tvarovaná pro snadnější úchop, dobře padne do ruky a je možno ji k pásu fixovat pojistnou gumičkou se stažením.

Při vhodně zvolené velikosti je ideální na trénování v mírném tempu na delšíSalomon Hydro 45 Belt vzdálenosti. Má již větší úložný prostor na drobnosti. Fixace v bederní oblasti dobře rozloží váhu lahve (0,5 l) s tekutinou. Na stejném principu jsou též vyrobeny užší pásky s úchytem na 2 – 4 tvarované lahvičky o objemu 0,2 l. Fixují se pomocí suchého zipu, výborně drží.

Můj názor: "Pásy s lahvičkami či ledvinky s lahví jsou vhodné na tréninky přesahující 45 minut, dále na závody různých délek a na běhání v náročném terénu."

Batohy s vakem na vodu

Pro delší trénink v náročných podmínkách jsou nejvhodnější batohy s vakem na vodu. Jejich využití je univerzálnější, lze použít na inline, cyklo i turistiku.

Salomon xt Advanced skin slab setVýrobci těchto batohů se snaží zajistit maximální pohodlí a dokonalé rozložení váhy vaku na vodu na zádech běžce. Pro běh jsou nejvhodnější varianty s vertikálním a horizontálním umístěním vaku na vodu (1 – 1,5 l). Batoh na rozdíl od ledvinek a pásů umožňuje větší úložný prostor.

Můj názor: "Batoh s vakem na vodu je vhodný na dlouhé běhy. Ideální je použití na horské přeběhy, kde není zajištěna dostupnost tekutin."

S pomocí těchto doplňků lze i v letních měsících plnohodnotně trénovat.

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.