20. 08. 2011 | J. Šmiták | 2430x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Za Františkem Nemetzem

Za Františkem Nemetzem

Text: Jiří Šmiták, foto: František Nemetz vpravo

František Nemetz  /15.8.1939 – 11.8.2011/

Smutnou a zcela nečekanou zprávu o náhlém úmrtí významného brněnského trenéra a rozhodčího Františka Nemetze jsem se dozvěděl na Mistrovství ČR v běhu do vrchu v Janských Lázních, kde jsem doprovázel svoji svěřenkyni Alenu Krchákovou.

Ta informace na mě zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Nechtělo se mně uvěřit, že tak vitální a činorodý člověk už není mezi námi a že se s ním už nebudu setkávat na našich pravidelných úterních posezeních na stadionu AC Moravská Slavia Brno, na závodech Triexpert Cupu, kde pravidelně působil jako startér, a jiných atletických akcích, kde nemohl chybět.

Franta Nemetz - běžec

Posléze jsem si ve vzpomínkách začal pozvolna vybavovat mnohaleté přátelství s Frantou, jak jsme mu my starší říkali. Zavzpomínal jsem na jeho běžeckou dráhu, kterou zahájil a také skončil v Moravské Slavii. Nepatřil sice mezi vynikající závodníky, přesto mu ale mohou mnozí současní běžci jeho výkony jen závidět: 

5000 m – 18:02,6 /1981/,10 000 m – 38:30,8 /1979/, hodinovka – 15 200 /1978/, 25 km – 1:39:17 /1978/, maraton – 2:59:36 /1979/.

 „Na své výsledky jsem běhal poměrně dost,“ svěřil se mně před nedávnem. „Když jsem nezdolal během týdne 60 – 70 kilometrů, necítil jsem se ve své kůži,“ dodal.

Franta Nemetz - trenér

 Nesrovnatelně větších úspěchů však dosáhl jako trenér. Jeho rukama prošly desítky atletů, připomeňme si alespoň ty nejvýznamnější.

Na maratonské trati dosáhla největších úspěchů pětinásobná mistryně ČR Ivana Martincová s nejlepším osobním časem 2:44:58 /2001/, mimo jiné také vítězka Mezinárodního maratonu míru v Košicích v roce 2000.

František Nemetz Pozadu nezůstali ani muži: sedm jeho svěřenců - Nosek, Šebesta, Starý, Kašpar, Malý, Zíka a Zouhar dosáhli časů od 2:30 do 2:39! Z dalších štrekařů trénoval  budoucí reprezentanty Michaela Nejedlého a Zdeňka Moravčíka, nezapomeňme ani na Petra Beneše, Tomáše Faltuse, Aleše Růžičku, Jiřího Topinku a výborného veterána Jana Fiedlera. V jeho tréninkové skupině nechyběli ani sprinteři, z nichž někteří také oblékli reprezentační dres. Nemetz se však ochotně ujímal i těch, kteří dělali a dělají atletiku jen pro radost z pohybu. Pro některé své svěřence byl doslova jako jejich táta, byl k nim jako k sobě náročný, ale zároveň měl pro jejich slabůstky pochopení.

Franta Nemetz - rozhodčí  

Neméně záslužná je jeho činnost na poli rozhodčího. Až do loňského roku působil každoročně jako hlavní rozhodčí Zimní běžecké ligy, bez jeho přítomnosti se nekonal žádný závod na Moravské Slavii a Triexpert Cupu. Dokonalou znalostí pravidel atletiky se stal také na tomto poli uznávanou osobností. Připomeňme si i jeho působení ve výboru oddílu v letech 1988 – 2000.

 František Nemetz už hodně let neběhal, ale věnoval se téměř každodenním chodeckým túrám přes celé Brno a okolí. Byl dokonalým znalcem nejen brněnského regionu, byl velmi sečtělý a dokázal najít odpověď na jakoukoliv otázku ze všech oblastí našeho života. I když navenek někdy působil poněkud nepřístupně, jeho svěřenci ho doslova milovali. Výborným kamarádem byl i pro nás všechny, kteří jsme ho mnoho let znali.

Franto, budeš nám všem, a to nejen na Morendě, moc chybět…

Fotografie s Františkem Nemetzem zde

František Nemetz s kamarády
František Nemetz s kamarády a svěřenci

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.