05. 05. 2011 | J. Šmiták | 3430x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Volkswagen Maraton Praha 2011 - úvodní slovo

Volkswagen Maraton Praha 2011 - úvodní slovo

text: Jiří Šmiták, foto: www.pim.cz

Prahu čeká v tomto týdnu maratonský víkend. Už ve čtvrtek 5. května v poledne bude v areálu Incheba Expo Praha v Holešovicích otevřeno Marathon Sport Expo, největší sportovní veletrh v naší republice, na němž se na 80 stáncích budou prezentovat nejen výrobci a prodejci veškerých potřeb pro sportovce, ale i pořadatelé významných evropských maratonů. Kromě již tradičního pestrého programu pro všechny přítomné zde bude také probíhat prezentace závodníků. Nechybět bude ani sobotní odpolední TESCO Pasta Party pro účastníky maratonu.

Část doprovodných sportovních akcí proběhne už v sobotu odpoledne, vyvrcholením však bude nedělní Volkswagen Maraton Praha 2011 se startem v 9,00 hodin na Staroměstském náměstí.

Pablo CapalboDuchovním otcem celé akce je italský běžecký nadšenec Carlo Capalbo. (foto: www.pim.cz) Ten v roce 1995 založil v Praze společnost Prague International Marathon s cílem zorganizovat v našem hlavním městě maratonský závod. S pomocí zkušených organizátorů masového závodu Stramilano, Českého atletického svazu, Pražského atletického svazu a mnoha dobrovolníků se mu to podařilo - připravil závod, jaký Praha do té doby ještě neviděla. Zúčastnilo se ho 958 běžců nejen z Evropy, ale i Afriky a Jižní Ameriky. Jeho výjimečnost spočívala i v tom, že v masových bězích na tratích pět a deset kilometrů startovalo téměř 15 tisíc účastníků!

Trať maratonu vedla ze Staroměstského náměstí po Národní třídě přes most na Smíchov a pak  pro běžce po nezáživné silnici k mostu na Zbraslav, kde byla obrátka. Zpáteční cesta byla téměř shodná až na závěr, kdy dobíhali Pařížskou ulicí do cíle v místě startu. Suverénní vítězství si v parném poledni odnesl Tummo Turbo z Etiopie /před časem zahynul jako cestující při havárii autobusu/ v čase 2:12:45, druhý byl Polák Andrzej Krzyscin /2:16:53/ a jen pouhé tři sekundy za ním doběhl náš Pavol Klimeš.

Na organizaci závodu se tehdy podílelo šest stovek pořadatelů včetně maratonského olympijského vítěze ze Soulu 1988 Gelindo Bordina a role startéra byla svěřena Emilu Zátopkovi. Závod skončil velkým úspěchem a od té doby je pořádán počátkem května každoročně. Jeho trasa se během let změnila tak, že vede středem metropole a jejími přilehlými městskými částmi.

PIM zdroj: www.pim.czMaratonskou trať loni dokončilo 7 934 účastníků z 85 států. (foto: www.pim.cz ) Vítězný Keňan Eliud Kiptanui se nečekaně vynikajícím časem 2:05:39 zasloužil o to, že se stal závod sedmým nejrychlejším na světě. Letos pořadatelé očekávají účast až 8 500 startujících a ani tentokrát nebude chybět kvalitní mezinárodní obsazení. K hlavním favoritům patří především etiopští závodníci Yemane Tsegay, který v loňském roce doběhl druhý, a Gutisa Shentema, kteří mají na svém kontě zaběhnuty časy 2:06:30 a 2:07:34. Velké soupeře však budou mít v keňských vytrvalcích, zejména v držiteli světového rekordu na 25 km /1:11:50/ Samuelu Kiplimo Kosgeiovi, který kromě toho dokázal zdolat půlmaraton za 59:36. Sekundovat mu bude jeho krajan Kenneth Mburu s nejlepším osobním časem 2:07:58 na maratonské trati. V kategorii žen má největší šance na prvenství jejich krajanka Lydie Cheromeiová, která své kvality prokázala před nedávnem v Praze vítězstvím v půlmaratonu. Její nejlepší osobní čas na maraton, který má hodnotu 2:23:01, ji opravňuje pomýšlet na překonání traťového rekordu 2:25:29. Na startu uvidíme i vítězku z roku 2009 ruskou vytrvalkyni Olgu Glokovou, která si tehdy zaběhla časem 2:28:27 své osobní maximum.

Maratonce bude letos na startu, podél tratě a v cíli provázet 20 kapel a tanečních skupin, mezi nimiž nebudou chybět ani atraktivní polooděné brazilské tanečnice. Sedmihodinový limit závodu umožňuje start téměř každému zdravému člověku, i když se vyskytují hlasy o jeho zpřísnění, protože pohyb rychlostí 10 minut na kilometr nemá už s během nic společného a pohled na pochodující masy popularitě běhu rozhodně nepřidá. Navzdory tomu je tento závod, který je i policejním mistrovstvím světa v maratonu, u nás vrcholnou běžeckou událostí roku, které věnuje Česká televize přímý přenos.

zdroj: www.pim.cz
zdroj: www.pim.cz

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.