09. 05. 2011 | P. Božek | 2831x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Pražský svátek jara VOLKSWAGEN PRAGUE MARATHON 2011

Pražský svátek jara VOLKSWAGEN PRAGUE MARATHON 2011

Text: Petr Božek, foto: Běžecký svět

Sedmnáctého ročníku Pražského mezinárodního maratonu se účastnilo přes osm a půl tisíce běžců a běžkyň z více než 85 zemí světa. V elitní kategorii se zlaté medaile odnesli Keňané Benson Kipchumba Barus a Lydia Cheromeiová, mezi Čechy získali mistrovské tituly Petr Pechek a Radka Churáňová.

Překrásné počasí, špalíry diváků, ochotní dobrovolníci a nadšení běžci…to byl letošní Pražský maraton. Přesně úderem deváté začal znít Pařížskou ulicí dusot tisíců lidských nohou. Podél trati špalíry povzbuzující diváků, z nich každý vyhlížel toho svého „koně“ na trati. V čele se ihned rozjel africký express, do kterého nenaskočil žádný z běžců bílé pleti.

Keňští vítězové

Skupina afrických běžců však nepřipomínala těžkotonážní vlak, ale stádo antilop ladně plující pražskými ulicemi. Mezi ženami se řítila maratónskou tratí se svým vodičem vítězka dubnového pražského půlmaratonu Lydia Cheromeinová. Odměnou jejího úsilí bylo překonání traťového rekordu téměř o tři minuty (výsledný čas 2:22:34). Kromě prémie za vítězství tak přibylo na jejím bankovním kontě 50.000 Euro (přibližně 1,25 mil. korun).   

Cílovou pásku mezi muži viděl jako první 29letý Benson Kipchumba Barus, který byl od začátku ve vedoucí skupině. Když na 25 kilometru odstoupili vodiči, chystalo se k rozuzlení tajenky, kdo z vedoucí skupinky bude mít nejvíce sil.  Barus opakované nastoupil a svým trhákem necelých deset kilometrů před cílem již nedal svým soupeřům žádnou šanci. Časem 2:07:06 si vytvořil na maratonské trati svůj osobní rekord.

Pechek a Churáňová mistry České republiky

Petr Pechek a Robert Krupička od počátku potvrzovali roli favoritů a sváděli na trati svůj očekávaný mini souboj o vavřínový věnec vítěze Mistrovství České republiky v maratonu.  Nakonec se v cíli radoval jako první Petr Pechek, který byl nadšený ze svého výsledného času 2:18:26. „Takový čas jsem nečekal, vyšlo to opravdu parádně“.  Ženám pevnou rukou vládla Radka Churáňová, která obhájila loňský titul.

Pechka nemusí ani mrzet, že zaostal o necelou minutu a půl za limitem na mistrovství světa.  Na obtížné trati Pražského maratonu je to opravdu vynikající čas dávající Petrovi šanci limit pokořit. Petrovi Pechkovi určitě udělal radost i jeho otec František, který zaběhl Pražský maraton za úctyhodných 3:00:56. 

Pablo Capalbo může být spokojený

Organizace maratonu klapala jako dobře promazaný stroj… Pablo Capalbo, italský běžecký mecenáš a zakladatel PIMu, projel trať závodu pár minut před běžci, aby vše zkontroloval. A pak se v cíli osobně zdravil s doběhnuvšími účastníky… Bylo vidět, že si báječnou atmosféru užívá. Ano, byly i určité nedostatky (např. hromadění čekajících příznivců u východu závodníků z cílového prostoru). Ale jsem si jistý, že to organizátoři dobře vědí a pro příští rok připraví ještě lepší ročník. Máme se zase na co, těšit…

 

Pražský mezinárodní maraton
Pražský mezinárodní maraton

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.