11. 05. 2011 | J. Uhl | 4120x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Pražský mezinárodní maraton - Neděle plná rekordů

Ze zákulisí a tiskové konference PIM Maratonu píše novinářka týdeníku Euro a amatérská běžkyně Pavla Kreuzigerová

Šéf PIMu Carlo Capalbo je s letošním Volkswagen Maratonem spokojený. V jeho 17. ročníku totiž padlo hned několik rekordů. Tak především - ještě nikdy neměl pražský maraton tolik účastníků jako letos. A zřejmě jich nikdy více ani mít nebude. Osm a půl tisíce běžců je pro Prahu, která nemá široké bulváry jako mnohá konkurenční města v zahraničí, hraniční číslicí.

Pražský maraton 2011 Pražský maratón se stal zkrátka fenoménem, láká stále více běžců ze zahraničí. Ti při běhu krásnou českou metropolí dokáží zapomenout i na ne právě komfortní povrch, který dlážděné cesty v historickém centru poskytují. I domácích účastníků ale přibývá rychlým tempem. "Počet běžců roste mimo jiné i s krizí, a to všude ve světě. Masových závodů se s každým rokem krize účastnilo o několik desítek procent více lidí," odpovídá Jiří Nečásek, marketingový ředitel PIMu na otázku, proč  u nás i ve světě stále více lidí propadá běhu a závodění. Jedno z málo pozitiv, které hospodářský propad přinesl, prý souvisí s tím, že lidé zjistili, že nad během mohou mít absolutní kontrolu - na rozdíl třeba od akciových trhů. Určitě hraje roli i to, že jde stále o jeden z nejlevnějších a nejrychleji dostupných sportů.

Další letošní rekordy přirozeně souvisí s časy, za které jej elitní běžci dokázali zaběhnout. Carlo Capalo prý v nadsázce od svých podřízených požadoval, aby nejlepší běžec skončil s časem pod 2:08 hodiny. "Byl spokojený, protože se to povedlo," směje se manažerka PIMu Jana Oberly.

Lydia CheromeiováDevětadvacetiletý Keňan Benson Barus si ale časem 2:07:06 zaběhl především osobní rekord. Pro ten si ale do srdce Evropy už podruhé přijela i jeho krajanka čtyřiatřicetiletá Lydia Cheromeiová, která pražský maraton zaběhla v čase 2:22:34 hodiny. "Je to traťový, ale zároveň i můj osobní rekord," sdělila novinářům krátce po závodě šťastná Cheromeiová, která rekordně zaběhla už dubnový Hervis ½ půlmaratón. Diskusi v jejím případě vzbudil mezi sportovními novináři také fakt, že na trati měla svého mužského vodiče. Kritici jsou totiž přesvědčeni, že pro běžce s vodiči by měla existovat zvláštní kategorie. Cheromeiová ale už v dubnu v Praze dokázala, že je skvělou vytrvalkyní. Přestože její vodič z půlmartonu odpadl kvůli žaludečním křečím, dokázala jej doběhnout v čase 1:07:33 a vytvořila tak rekord závodu. O skvělé kondici závodnice, která se mistryní světa stala už ve svých třinácti letech, svědčí i fakt, že ji závod nevyčerpal a na otázky novinářů odpovídala ve zjevně dobré náladě. Její soupeřky Tadesseová a Zemedkunová, které si doběhly pro druhé a třetí místo, obě po závodě skončily v péči zdravotníků a nejen že nedorazily na tiskovou konferenci, ale nedošly si ani pro medaile na stupně vítězů.

Ne všechny úspěchy a rekordy je ale možné změřit. Po právu by se mezi ně měl zařadit i úspěch Američanky Sereny Burlové, která teprve před rokem zvítězila nad rakovinou. V únoru loňského roku jí byl odoperován nádor a už v lednu letošního roku zaběhla půlmaratón ve skvělém čase 1:11 hodiny. Výborného výsledku dosáhla i v Praze, když maraton zaběhla za 2:53:08 hodiny a skončila tak v ženské kategorii na pátém místě.