21. 06. 2011 | J. Uhl | 16288x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Olomoucký Čertův můstek

Olomoucký Čertův můstek

text: Jan Hlavička, foto: www.pim.cz

Hodnotit Volkswagen Olomoucký ½ Maraton je pro mne složité ze dvou důvodů. Nebyl jsem na prvním ročníku a osobně se mi nedařilo. Navíc si teď léčím nejzákeřnější mužskou nemoc na sedm, kterážto jako následek deštivého večera na trati není zrovna nejhezčí vzpomínkou na jinak pěkný hanácký závod.

Honba za špendlíky

Registrace, platba po internetu i vyzvednutí nezbytného balíčku proběhla bez sebemenšího zaváhání. Škoda jen silného trička, které se pro půlmaratón příliš nehodilo, možná jen jako suvenýr. Také absence zavíracích špendlíků k připevnění čísla v obálce byla v dusném olomouckém odpoledni docela logistickým oříškem. (Opravdu jsem je hledal asi 20 minut!)

Pro člověka zvyklého na devítitisícovou účast v seriálu PIM. je celkově Carlo Capalbo www.pim.czskromnější pojetí akce spíše sympatické. Nikdy mne neomrzí pohled na šéfa celé akce Carla Capalba, jak v teplákách pomáhá dobrovolníkům stavět nafukovací brány. Žádné sáčko a doutníček v limuzíně… Tomu nelze, než aplaudovat.

Dva a půl tisíce závodníků na startu umožnilo bezproblémové rozcvičení jak na Horním, tak i na Dolním náměstí, přístup do koridorů i využití žlutých domečků, kam běžci, králové i jiné bytosti prostě chodí sami. Parašutisté pro silný vítr neodstartovali a komentátor Štěpán Škorpil také nebyl ten večer v příliš dobrém rozmaru. Co chvíli se dostával do sporu s pořadateli i ostatními spíkry a radost mu jistě nedělala ani interference jeho mikrofonu s básničkami předškolních dětí v jiné části náměstí. Chvíli to opravdu vypadalo na insultaci.

Asi ta nízká oblačnost… Všichni jsme doufali, že pršet začne až pozdě v noci. Marně.

Afrika na dosah

Poprvé jsem stál přímo za favority z Afriky. Byl to prazvláštní pocit, který nesmírně svazoval a bylo jasné, že se již brzy ukáže, jestli je mé číslo 185 na místě, nebo jsem se trochu přecenil. Nebudu čtenáře unavovat celým mým utrpením, protože by to bylo jen vyprávění o amatérsky přepáleném Volkswagen Olomoucký půlmaraton 2011 www.pim.czzačátku, krizi už na pátém kilometru, protivětru na Velkomoravské výpadovce, předčasném finiši a konečně vysvobození na mokrých kostkách Olomouckého centra. Do pasti jsem se chytil sám svojí přemotivovaností, nedostatkem pokory a můj sardonický úsměv během posledních stovek metrů neušel pozornosti několika přihlížejících. Sice se mi tak lépe dýše, ale tentokrát to byl jen odraz beznadějné křeče….

K trati a organizátorům mám jen dvě výhrady. Vím, že je těžké úplně odklonit dopravu, ale když běžím kilometr vedle tiráku, ze kterého se přímo na mne valí černé zplodiny, je něco špatně. Navíc lávka nad Havlíčkovou ulicí mezi Smetanovými a Čechovými sady byla se svým neskutečným stoupáním něco jako „taxis“. Překřtil jsem ji na Čertův můstek.  Na 20. kilometru jsem se nahoře málem zastavil. Byla to past, o které je dobré vědět dopředu.

Jedinečné publikum

A tak absolutorium tohoto večera patří jednoznačně divákům. Nevím, odkud se tolik dobrých lidí najednou vzalo. Nejen, že nepřetržitě fandili, ale bylo znát, že je pro ně půlmaratón skutečným zážitkem. Poněkud ospalá a turisticky znuděná atmosféra pražských podniků, kterou přebíjí snad jen obrovská publicita a sportovní úroveň, se s tímto nedá srovnat. Olomoucké publikum si užívalo svátek sportu a pokřikovalo na závodníky velmi osobní komentáře. Chvílemi jsem nabýval dojmu, že mám u trati známé.

Doběhl jsem na pokraji sil a byla by mne potěšila tepelná fólie, ale s tou lze na konci června jen těžko počítat. Déšť sevřel hanáckou metropoli a dopadal na statečné bojovníky z celého světa, kteří si zítra jistě neopomenou dát k obědu loštický tvarůžek.

Příštímu ročníku Olomouckému ½ Maratonu přeji lepší počasí a letos mu dávám osm z deseti možných hvězd.

Jan Hlavička, Total Time 1,28,06, absolutní pořadí 84., mezi muži 57.

Volkswagen Olomoucký půlmaraton 2011 www.pim.cz
Volkswagen Olomoucký půlmaraton 2011 www.pim.cz

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.