15. 06. 2011 | J. Uhl | 3756x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Olomoucí nekončíme

Olomoucí nekončíme

text: Pavla Kreuzigerová, foto: PIM

Druhý ročník olomouckého půlmaratonu je na dohled - dvě tisícovky běžců zaplní ulice dvousettisícového moravského města už v sobotu večer. Vyprodáno je přitom už dva týdny před závodem. „Dokonce se nám vloudilo chybička a registrovalo se nám o 58 lidí více než je předem oznámená kapacita závodu,“ směje se Carlo Capalbo, šéf  Prague International Marathón (PIM).

Elitní závodníci a třešnička na dortu

Do Olomouce se organizátorům podařilo přilákat řadu elitních atletů. „Hlavní hvězdou bude Keňan Eliud Kiptanoi, který byl mezi světovou elitu vystřelen díky pražskému maratonu. S časem 2:05:38 se loni dostal do dvacítky běžců s nejlepšími časy na světě,“ říká Jana Moberly, manažerka PIM. Ženskou běžeckou star bude bezpochyby Etiopanka Anabel Birhaniová, která půlmaratón zvládla v čase 1:09:54.

Závod poběží celkem 30 elitních závodníků - patnáctka mužů a stejný počet žen. „Kromě keňských a etiopských běžců se zde objeví i špičkoví evropští běžci. Například manželský pár, který se seznámil na závodech a dnes společně vychovává dvouletou dcerku - Ruska Tatina Vilisová a Ukrajinec Ivan Babaryka,“ dodává Jana Moberly. Organizátoři jsou velmi rádi, že se jim špičkové běžce podařilo získat. „Máme vynikající účast, ale chtěli jsme ještě onu třešničku na dortu v podobě kvalitních výkonů,“ říká Jana Moberly, která věří, že se tak podaří pozvednout úroveň závodu a povědomí o něm.

„Vylepšit rekordy závodu by za příznivého závodu neměl být problém,“ doufá Jana Moberly, která by si přála, aby některý z běžců-mužů zvládl závod zaběhnout pod 1:01 a doufá, že ženská vítězka to dokáže v čase 1:10 nebo 1:11. Dobrým výkonům by měl nahrávat fakt, že se poběží ve večerních hodinách.

Olomouc a Ústí do běhu se pustí

Obrovský fanouškovský tým bude mít v Olomouci tamní rodačka Petra Kamínková, která podle Jany Moberly v posledních týdnech ve svém rodném městě takřka nemohla vycházet ven, aby se jí někdo stále neptal na to, jak závod zaběhne a zda zvítězí. „Z domácích závodníků - mužů se na start postaví například Pavel Novák nebo Mulugeta Serbessa,“ dodává Jana Moberly.

Carlo Capalbo Olomoucký půlmaratonOproti loňskému ročníku zaznamenali pořadatelé jeden velký rozdíl. Zatímco loni se cizinci ptali: „Co je to Olomouc a kde leží?“ letos se jich zaregistrovali celé tři stovky. „Většinou Italové, Rakušani nebo Poláci,“ říká Carlo Capalbo, který doufá, že podobné to bude i  půlmaratónem, který proběhne 18. září v Ústí nad Labem. Ten je skvěle načasován, protože se koná pět týdnů před drážďanským maratonem. „Myslíme si proto, že Ústí by mohlo být skvělým tréninkem pro Drážďany, který mívá účast kolem šesti tisíc závodníků,“ domnívá se Carlo Capalbo.

Jeho ambice rozšířit půlmaratony i do dalších měst jsou velké. Už příští rok by se mohly konat také v Českých Budějicích a Brně. V dalších letech uvažuje i o Ostravě a Karlových Varech a možná i dalších krajských metropolích. Do budoucna plánuje uspořádat také triatlon - PIT, o kterém ale zatím nechce mluvit příliš konkrétně.

Boj profesí a maratonská turistika

PIM nyní pracuje na softwaru, který by měl lidem umožnit, aby porovnávali své výkony se svými kolegy stejných profesí. „Budeme mít 76 různých profesí, ve kterých se budou lidé srovnávat,“ vysvětluje Carlo Capalbo a uvádí konkrétní příklad jak by to mohlo fungovat: „Když ortoped Jiří zjistí, že na kolegu Honzu ztrácí tři body, řekne si – ‚musím je na půlmaratón do Českých Budějovic, abych ho dohnal,‘ a  tak to bude fungovat třeba mezi prodavači nebo taxikáři,“ doufá Carlo Capalbo.

PIM spolupracuje s českou vládní agenturou CzechTourismus, která pomáhá lákat turisty do Česka. Agentura si všimla, že maratonská turistika je trendem posledních několika let, a proto pomáhá PIMu s propagací. „Na PIM 2010světě je 31 milionů běžců, kteří dvakrát do roka vyráží na závody v zahraničí. Chceme je společně přilákat do Česka,“ vysvětluje Carlo Capalbo. Agentura přesně sleduje zahraniční účast na českých závodech pořádaných PIM. „Například v roce 2010 přijelo na běžecké závody 7 996 aktivních závodníků z 86 zemí světa,“ vypočítává Filip Remenec, mluvčí CzechTourismu. Zajímavá jsou i další čísla: s každým závodníkem do Česka přicestuje v průměru 1,5 až 1,7 doprovodné osoby, a tak celkový počet zahraničních účastníků dosáhl 19 990.

Pražský maraton se tak letos prvně objevil na Eurosportu v 59 zemích, půlmaratón v rámci Mass Marathon Series v podobě hodinových sestřihů v 93 zemích světa a kratší zpravodajství prakticky na celém světě.  Povědomí o závodech se šíří i díky kampaním na Google a prostřednictvím press tripů pro pozvané novináře PIM, kteří pak šíří informace o akcích po celém světě.

PIM je i členem Association of International Marathons and Distance Races  (AIMS) a Carlo Capalbo je jedním z šesti ředitelů této asociace, která má přes 300 členů/závodů v 90 zemích a pokrývá tak kolem čtyř milionů běžců. Účast v AIMS také pomáhá propagaci naší země jako běžecké destinace. Skvělou příležitost dát o sobě vědět bude mít Česká republika zvláště příští rok, neboť Praha bude hostit celosvětový kongres AIMS. 

PIM
PIM

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.