21. 06. 2011 | J. Šmiták | 3505x | 0

Rozhovory, článkyČlánky

Kritické olomoucké půlmaratonské postřehy

Kritické olomoucké půlmaratonské postřehy

text: Jiří Šmiták, foto: www.pim.cz

Sobotní olomoucký půlmaraton skončil úspěchem, pořadatelé jsou spokojeni, traťové rekordy dle předpokladů padly, stejně jako loni však chybělo širší zastoupení české běžecké špičky.

Diváci a dobrovolníci na občerstvovacích stanicích - jedna báseň

Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011Na průběhu závodu mají lví podíl diváci. Sledovali ho s velkým zájmem a jejich zaujetí a povzbuzování nemá dle mého názoru v českých zemích obdobu. Výbornou práci odvedly obsluhy občerstvovacích stanic, které na rozdíl od celé řady závodů podávaly běžcům nápoje i houbičky přímo do rukou.

Kdo přijel včas, neměl s odbavením při prezentaci problém, kvalitu úschovy zavazadel nemohu posoudit, převlékal jsem se v autě. Přestože se zdálo, že je toalet dost, ne v každé chvíli stačily.

Jak dál?

Pořadatelský tým by se mohl zamyslet nad možnou změnou tratě. Velice nepříjemné kostky v úseku před cílem jistě nikdo nevymění, úzkou ulici těsně po startu nikdo nerozšíří, ale trať městem bez opuštění centra včetně nepříjemného stoupání by se jistě najít dala.

Stálo by za to i zauvažovat o posunutí startu o hodinu dříve, aby měli možnost běžci využít veřejných dopravních prostředků na cestu domů. Takto někteří méně movití trávili noc čekáním na vlak či autobus do časného rána.

Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011Vzhledem k počtu startujících se ukazuje jako zcela nevhodný společný start půlmaratonců se štafetami a závodem na 10 km. Propříště by bylo vhodné dořešit doběh do cíle tak, aby závodníci v případě deště na kluzkém povrchu nepadali. Za úvahu by stálo i umístění after párty blíže cíli, někteří tu vzdálenost s bolavýma nohama raději neabsolvovali. Kritickou připomínku bych měl i k některým vodičům, kapitolou samou o sobě jsou výsledky, které se několikrát měnily a byly na mobily odesílány se zpožděním.

Kaňka na běžeckém svátku 

Vím, že „chytrých“ je vždycky dost, ale co pořadatelé nezvládli, bylo rytí jmen a časů na medaile. Sám jsem u toho sice nebyl, ale co jsem od přímých účastníků slyšel nebo četl, to snad nemá obdoby. Aby po dlouhém čekání v dešti za nekřesťanský peníz někomu vyryli nesmyslný čas, to je neomluvitelná ostuda.

Spokojenost

Navzdory všem uvedeným připomínkám to byl velice hezký závod, pořadatelům patří poděkování, drtivá většina běžců byla spokojena. Jiří Šmiták uprostředSpokojen jsem byl jakožto přímý účastník půlmaratonu i já (foto: uprostřed), před závodem, na startu i na trati jsem se potkal s mnoha známými.

Díky rychlému začátku jsem toho měl na 15. kilometru už dost, závěrečný déšť jsem už ani nevnímal, ale neustálé povzbuzování diváků mě přece jen hnalo kupředu. V cíli jsem byl za 1:57:27 a z 12 startující v kategorii nad 65 let dokonce čtvrtý. V mém věku ale už mnoho dědků neběhá, buď léčí své zdravotní neduhy, nebo se věnují vnoučatům.

Příjemné zakončení

Po závodě jsem spolu s Věrou a Vladimírem Jiráskovými, kteří mě svezli autem, a Pavlem Sedláčkem strávil u občerstvení několik hodin velmi příjemným povídáním o závodě a o našich běžných lidských problémech. Krásný večer jsme zakončili společným slibem, že teď pořádně zatrénujeme, a v Košicích 2. října na půlmaratonu dokážeme, co v nás stále dřímá…

Co říkáte, nechcete se k nám přidat?

Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011
Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011
Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011
Volkwagen Olomoucký půlmaraton 2011

Přidat komentářKomentáře (0)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.