15. 04. 2011 | P. Božek | 7500x | 1

Recenze a poradenstvíBěžecké boty

Testování univerzálních SALOMON XR Crossmax neutral

Testování univerzálních SALOMON XR Crossmax neutral

Text: Karel Zadák, Petr Löffelmann

SALOMON  XR CROSSMAX NEUTRAL

CHARAKTERISTIKA VÝROBCE:

XR CROSSMAX NEUTRAL a GUIDANCE kombinují ty nejlepší vlastnosti silničních bot, jakými jsou optimální odpružení, dobrá prodyšnost a maximální odlehčení s vlastnostmi očekávanými od Salomon trail runningové obuvi, jako jsou dobrá stabilita, dokonalý záběr, ochrana a odolnost. XR CROSSMAX jsou ideální volbou pro ty, kteří běhají na různých typech povrchů, pro ty, kteří vyběhnou ze dveří svého domova a míří do přírody...Salomon XR Crossmax NEUTRAL

Cena                                     3490,- Kč  Salomon XR Crossmax NEUTRAL

Váha UK 7,5                         340g

 

OSOBNÍ TEST

Testoval:

1) Karel Zadák (reprezentant v terénním triatlonu, „profík“)      „K.Z.“ výška/váha 176cm, 74kg

Naběháno 50km, povrh asfalt, lesní cesty, volný-těžší terén.

2) Petr Löffelmann (bývalý reprezentant v triatlonu, dnes „hobík“)    „P.L“ výška/váha 185cm, 85kg

Naběháno 180km, povrch silnice, lesní cesty, volný terén

 

Úvod

Na podzim 2010 a v únoru 2011 jsme měli tu čest patřit mezi vyvolené, kteří testovali zcela nový model od Salomonu XR CROSSMAX NEUTRAL. Po přečtení hesla „from door to trail“ (tedy ode dveří až do terénu) jsme k těmto botám přistupovali se značným odstupem, protože víme, že pokud se něco dělá pro univerzální použití, většinou to nedopadne úplně nejlíp a po čase se vynoří na povrch vady, které Vás minimálně pořádně naštvou.  Výsledkem testování jsme však byli příjemně překvapeni.  SALOMONU se v případě XR CROSSMAX podařilo spojit oheň s vodou, vytvořit botu vhodnou na silnici i do terénu.

Již po několika uběhnutých kilometrech jsme poznali hlavní rozdíl mezi „crossmaxama“ a „univerzálkami“ jiných značek. Ve většině případů jde totiž o silniční botu uzpůsobenou k občasnému běhu v terénu. Ale Salomon je značka krosového běhu a proto na to šla tak říkajíc od lesa. Krosovou botu uzpůsobila běhu na silnici. Zdá se to být detail, ale velmi podstatný. Pokud si totiž vezmete „silničku“ do terénu, riskujete nejen zničení boty, ale hlavně zranění. Kdežto pokud použijete ryze krosovou botu na silnici, bude sice běh nepohodlný, ale neriskujete zranění.

Asfaltové cesty

K.Z. : „Mých prvních 15km bylo čistě po asfaltových cestách. Tlumení při dopadu patří mezi ty tvrdší. Přechod do odrazové části je příjemně plynulý, ale pomalý a pocitově vás bota lehce přibrzdí. Tlumení ve špičce je spíše tvrdé. Po 45min běhu po tvrdém povrchu začínal při běhu převládat pocit nepohodlí.“

P.L.: „Chování boty se odvíjí od charakteru boty – krosová bota uzpůsobená běhu na silnici. Není nejpohodlnější, není nejpevnější a ani není nejlehčí. Ale je dle mě a mých pocitů při testování přesně taková, jaká by měla být bota pro člověka z města, který musí do lesa doběhnout po silnici.

Lesní cesty a volný terén

K.Z. : „Další test proběhl ve volném terénu a  po lesních cestách. Délka běhu cca 90min. Tady už pomalejší odraz nebyl tak znatelný. Po lesních cestách CROSSMAXU nemůžu nic vytknout, běželo se mně krásně, přirozeně. Snad jediným negativem je, že při snaze o rychlejší běh (závodní tempo) působí boty lenivým dojmem.  Při běhu ve volném terénu (rozbitá cesta, kameny, kořeny) je bota hůře stabilní, v určitých momentech „drsného“ terénu ztrácí kontrolu.“

P.L.: „Při v běhu na lesních cestách a ve volném terénu mi vlastnosti bot umožnili naplno si vychutnat pocit z volnosti běhu v přírodě. Běh v terénu byl plynulý a pohodlný. Z bot jsem byl jednoduše nadšený. Jediný nedostatek jsem zaznamenal, když jsem se brodil potokem- nejsou voděodolné. Na jarní a letní měsíce to nevadí, alespoň je noha dostatečně odvětrávaná, ale v podzimních plískanicích už sáhnu po gore-texu, nebo jiné zateplené variantě.“

„Vychytávky“

Každá bota od Salomonu, tak jako i CROSSMAX, zaujme upínacím systémem s použitím kevlarové tkanice, se kterým docílíte rychlého a hlavně ideálního stažení celé boty. Přebytečnou tkanici pohodlně schováte do kapsičky na konci jazyku a jste připraveni vyběhnout.

Modely SALOMON XR Crossmax pro letošní podzim budou mít navíc tzv. Clima shield technologii - materiál zadržující tělesné teplo, ale zároveň propouštějící vlhkost.

Hodnocení testujících běžců

K.Z. (běžec- „profesionál“): „SALOMON XR CROSSMAX bych doporučil pro začínajícího běžce, který neřeší rychlost a běhá převážně po zpevněných a lesních cestách. Určitě není vhodný pouze na silniční běhy, ani pouze na těžší terén. V této botě se budou cítit pohodlněji běžci s vyšší váhou.“

P.L (běžec – „hobík“): „Vřele doporučuji pro ty, co nevyžadují pohodlí ze silničních bot, maximální stabilitu z krosových bot, ale vyžadují dobrý pocit z volnosti běhu v přírodě, která je součástí města. Osobně mám doma více než 5 párů bot, které střídám podle toho, do jakého terénu jdu, jak rychle poběžím a jak dlouho, ale za ten měsíc používání „crossmaxů“ se mi najednou všechno zjednodušilo.

Salomon XR Crossmax NEUTRALSalomon XR Crossmax NEUTRALSalomon XR Crossmax NEUTRALSalomon XR Crossmax NEUTRAL

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ TRIEXPERTU SALOMON XR CROSSMAX

+   Vhodná univerzální bota do terénu i na silnici pro začínající běžce a běžce, kteří na každém tréninku nezávodí s časem a dovedou si vychutnávat bezstarostný běh v městské přírodě. Vlastnosti bot více docení běžci s vyšší váhou (nad 80kg). Boty mají výborné vlastnosti na lesních a polních cestách s měkčím povrchem. Mají kvalitní bezešví svršek, jsou dobře prodyšné, systém tkanic umožňuje ideální stažení celé boty. Boty dávají přirozenou možnost doběhnout po silnici do lesa, užít si pocitu bezstarostného krosového běhu, vyčistit si hlavu a zase se vrátit po silnici domů. Tento model je v provedení pro neutrální (XR Crossmax NEUTRAL) i pronační běžce (XR Crossmax GUIDANCE).

-  Nevhodné pro závodníky, rychlé běžce při běhu na silnici, chybí dynamičtější odraz. Nedoporučujeme pro běh pouze na silnici, běh se stává po delší době těžkopádným.  Boty jsou ve velmi náročném (extrémním) terénu méně stabilní, díky přidanému tlumení, kterým se zvedla mírně pata. Nejsou voděodolné.

 

Za TRIEXPERT team Karel Zadák, Petr Loffelman

Přidat komentářKomentáře (1)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Martin Novák> Martin Novák 14. 09. 2015 21:31

přidal bych místo, kde jsou nové modely běžeckých bot Salomon - http://www.mujbeh.cz/znacka/salomon/obuv/