30. 11. 2011 | J. Uhl | 11270x | 1

Recenze a poradenstvíBěžecké boty

Recenze: Boty Brooks Pure Connect

Recenze: Boty Brooks Pure Connect

Testující běžec : Lucie Hrušková ( 170cm/57Kg ), naběháno 42 Km

První dojmy

Nebudu vás nudit detaily a specifikacemi, i když by si to tato bota zasloužila. Pojďme rovnou na věc... Při prvním pohledu na tyto dámské boty by se dalo říci, že působí dojmem závodní boty, ať už výškou podešve nebo dojmem vzdušnosti, který mají na svědomí „průhledné“ dírky po celém obvodu. Jejich barevný odstín vás ohromí čistě svěžím  a nadčasovým dojmem.

Vlastnosti

Bota je lehká ( 184 g ) a podrážka má fazolovitý tvar, který zaručuje pohodlí v přední části boty a zároveň pocit stability. Typově bych jí odhadovala pro běžce s užším chodidlem, při jiné typologii by mohl nastat konflikt. Patřím k běžcům s vysokou klenbou, a tak vyšší  výstelka jen dokonale kopíruje obrys chodidla a zaručuje podporu.

Dezén podrážky je pokrytý oválnými částmi, které dobře rozloží váhu chodidla. Ocenila bych chytře krojený jazyk boty, který je měký a dokonale sedí na nártu nohy. Díky postranním vláknům výborně obepíná nártovou část chodidla a přesně přilne. Možná právě díky tomu, je bota  tak „vzdušná“ a otvory v ní plní svoji prodyšnou funkci. V zimních měsících je tato vlastnost bohužel mínusová. 

Celkově je velmi nízká a na ošlap tvrdá. Ale nesmíme zapomenout, že se jedná o minimalistickou obuv, kdy je tato vlastnost v podstatě hlavní myšlenkou. Nutí tak člověka běžet mnohem více přes přední část chodidla a zapojit svaly v pozměněném svalovém vzorci.

Pocity z běhu

Přestože má bota velmi nízký profil, nejsou v ní příliš cítit nerovnosti povrchu, po kterém běžíte. Já osobně používám boty s podobným profilem a tvrdostí, avšak Brooks Pure Connect mi dokonale sedly díky vnitřnímu reliéfu a lehkosti. Běhám v nich ranní klusy okolo 8 km po asfaltu. Občas je použiji i na částečně zpevněné cesty a trávu. Další užití bych viděla na tartanovou dráhu.

Musím přiznat, že jsem doposud neměla zkušenost s tak lehkou obuví,  a tak jsem z nich při mém váhovém profilu příjemně překvapená. Při prostřídání s druhým párem bot bych s nimi mohla být spokojená i na objemové tréninky.

Pro koho tedy boty vlastně jsou ?!

Boty jsou jednoznačně pro běžce s minulostí, tzn. pro ty, kteří už mají něco naběháno a rozhodně bych je doporučila spíše pro lehčího běžce (max. do 80kg). Dále pak pro ty, kteří běhají spíše přes přední část chodidla s ohledem na celkově nízký profil a „tvrdší“ patní částí.

Určitě ne !

Pro běžce nad 80kg (bez ohledu na somatotyp).

Pro běžce začátečníka s neosvojenou technikou a výrazně pronačním došlapem (viz. diagnostika u nás).

Životnost

S ohledem na nízkou gramáž ( 184 g ) a minimalistické pojetí tlumících materiálů, by boty mohly vydržet oproti „klasické“ běžecké obuvi, okolo 400-600km. Záleží to pochopitelně na povrchu, po kterém bude běžec běhat.

Další modely americké značky BROOKS v běžeckých prodejnách TRIEXPERT zde 

 

Brooks pure connect
Brooks pure connect

Přidat komentářKomentáře (1)


Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Georgio Corredgio> Georgio Corredgio 30. 11. 2011 21:58

Skvělá recenze!!! Opravdu úžasné boty!!!